Żuraw

Żuraw

dermoplast

Nr Inw.: MCh/E-250
czas powstania:  1931 r.

Żuraw w naturalnej pozie, umocowany na solidnej podstawie imitującej piaszczyste podłoże. 

Dermoplast jest to preparat całego ssaka bądź ptaka, przedstawiony w sposób naśladujący ruch bądź zachowanie konkretnego gatunku.

Żuraw trafił do kolekcji Muzeum Historyczno - Etnograficznego w Chojnicach, a właściwie wtedy jeszcze Muzeum Regionalnego w Chojnicach w latach 60. ubiegłego wieku wraz z kilkoma innymi obiektami z kategorii myśliwskiej czy przyrodniczej. Do zbiorów muzeum został przekazany przez Hipolita Łukowicza – syna doktora Jana Pawła Łukowicza i spadkobiercę latami gromadzonych przez ojca zbiorów przyrodniczo-łowieckich. Z punktu widzenia muzealnika dermoplast ten, jako eksponat, z kilku względów ma wyjątkową wartość. Jednym z powodów jest jego wiek, imponujący szczególnie w przypadku łatwo ulegających degradacji obiektów organicznych. Nie bez znaczenia jest też pochodzenie żurawia ze znakomitej kolekcji znanego chojnickiego lekarza, hobbystycznie zajmującego się łowiectwem - Jana Pawła Łukowicza, która to kolekcja w 1937 roku została określona przez Józefa Kobylańskiego jako „chyba największe pomorskie muzeum łowieckie” Dodatkowej wagi w tym przypadku dodaje to, że oprócz żurawia, jeśli chodzi o ptaki, z kolekcji ocalał jeszcze jedynie głuszec, znajdujący się w zbiorach rodziny.

Szczególnymi są informacje na temat pochodzenia żurawia. Z notatek Jana Pawła Łukowicza wiemy, że ustrzelił on tego ptaka 29 czerwca 1931 roku, strzałem z odległości 100 metrów. Miało to miejsce na terenie Klosnowa w pobliżu jeziora Ostrowite. Znamy też prawdopodobnego preparatora, którego dziełem jest dermoplast – najpewniej był nim niemiecki myśliwy Ernst Gumprecht z Jeziorek. W zapiskach doktora Łukowicza zachowały się też liczne wspomnienia o wystawach łowieckich, w których udział brał żuraw, wystawy te udokumentowano również na zachowanych fotografiach.

Eksponat, w marcu tego roku został poddany konserwacji w celu poprawienia stanu wizualnego i przeciwdziałania degradacji. Konserwacja ta była możliwa dzięki pomocy Urzędu Miasta Chojnice w ramach dotacji na wsparcie realizacji zadań publicznych 2020.

M.Cz.