05.08.2022

90 lat Muzeum w Chojnicach

Od początku sierpnia 2022 roku inaugurujemy świętowanie 90 lat istnienia chojnickiego Muzeum. To dzięki krajoznawczej pasji Juliana Rydzkowskiego (1891 – 1978) oraz jego zamiłowaniu do odkrywania kulturowego dziedzictwa miasta i regionu południowego krańca Pomorza – już 6 sierpnia 1932 r. powołano do życia instytucję Muzeum Regionalnego w Chojnicach. Jako pierwszy kustosz muzeum wyznaczył charakter gromadzonej kolekcji i kierunki rozwoju jednej z pierwszych na Pomorzu instytucji muzealnej. I choć skromnie nazywał siebie Szarakiem Pomorskim, poświęcając bez reszty swój czas na badanie dziedzictwa wokół nas, na zawsze wpisał kulturę w jego dzieje i tożsamość mając na względzie troskę o zachowanie i przekazanie bogactwa przeszłości kolejnym pokoleniom.