11.08.2022
Europejskie Dni Dziedzictwa 2022

Europejskie Dni Dziedzictwa 2022

Chojnice, 10 sierpnia 2022 r.

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach serdecznie zaprasza do udziału w wycieczce krajoznawczej do Strzelna i Kruszwicy, organizowanej dnia 10 września 2022 r. w ramach jubileuszowych XXX Europejskich Dni Dziedzictwa, pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”. Społeczeństwo jednoczy się wokół wspólnych wartości, których nośnikiem jest dziedzictwo kulturowe, czyli zasób odziedziczony po poprzednich pokoleniach – przedmioty i obiekty architektoniczne, tradycje, wierzenia, wartości i wiedza. Dziedzictwo kulturowe daje poczucie tożsamości i więzi.

By wgłębić się w bogactwo polskiego dziedzictwa, tym razem udamy się na Kujawy do Strzelna leżącego na historycznym Szlaku Piastowskim, a także na Szlaku Romańskim i prowadzącym do Santiago de Compostella Europejskim Szlaku Św. Jakuba. Miasto związane jest z początkami państwa polskiego. Chlubi się wzniesionym na Wzgórzu św. Wojciecha dwunastowiecznym klasztorem sióstr norbertanek wraz kościołem klasztornym pod wezwaniem Świętej Trójcy i Najświętszej Marii Panny ze słynnymi romańskimi kolumnami (należącymi do najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w Europie), a także Rotundą św. Prokopa – romańską świątynią, zbudowaną na planie koła (wg zapisu w kronikach Jana Długosza konsekrowaną 16 marca 1133 r.). Poznamy także, leżącą nad jeziorem Gopło, Kruszwicę – jedno z najstarszych polskich miast, znane z romańskiej kolegiaty św. Piotra i Pawła powstałej w latach 1120-1140, a także wzniesionego w 1343 r. przez Kazimierza Wielkiego zamku, po którym ocalały jedynie fragmenty murów obronnych oraz tzw. Mysia Wieża ze słynną legendą o królu Popielu.

Program obejmuje zwiedzanie:

  • wyjątkowego zespołu sakralnego w Strzelnie - Bazyliki Św. Trójcy, Rotundy św. Prokopa oraz Romańskiego Muzeum z przewodnikiem
  • romańskiej kolegiaty św. Piotra i Pawła w Kruszwicy
  • Mysiej Wieży w Kruszwicy

Po zwiedzeniu obiektów będzie możliwość zjedzenia obiadu w restauracji U Piasta Kołodzieja (opłata we własnym zakresie, koszt dania dnia – obiad dwudaniowy - ok. 25 zł)). W drodze powrotnej wstąpimy do Parku Zdrojowego w Inowrocławiu na chwilę wytchnienia przy tężniach.

Zapisy chętnych członków Towarzystwa przyjmujemy do dnia 26 sierpnia br. w Muzeum – Dom na Murach, ul. Podmurna 7 lub telefonicznie pod nr 52 397 23 19/ 52 397 43 92 (prosimy podać nr PESEL do ubezpieczenia). Osoby chętne spoza Towarzystwa mogą zapisać się na liście rezerwowej i w razie wolnych miejsc będą dopisane do listy głównej (decyduje kolejność zgłoszeń).

Koszt uczestnictwa w wycieczce dla członków opłacających składki to 80 zł. Koszt dla pozostałych osób wynosi 110 zł (w razie zbyt małej liczby chętnych organizator zastrzega sobie prawo do odwołania wycieczki lub podwyższenia kosztów uczestnictwa). Wyjazd z Chojnic o godz. 6.30 (zbiórka uczestników 6.15 na pl. Piastowskim). Przewidywany powrót ok. godz. 20.00.

Serdecznie zapraszamy!