Malbork zdobyty!
Po ubiegłorocznej wyprawie na Kaszuby przyszła kolej na Muzeum Zamkowe w Malborku. Muzealnicy wraz z TPM i sympatykami muzeum 21 września br. udali się do miasta, które w latach 1309 – 1457 było stolicą państwa Zakonu Krzyżackiego. Historia Malborka sięga czasów panowania władców pomorskich, którzy wznieśli na prawym brzegu rzeki Nogat gród Zantyr. W 1250 roku Zantyr podarowano Zakonowi Krzyżackiemu, a od 1274 roku Krzyżacy zaczęli budować tam, częściowo z materiałów uzyskanych z rozbiórki starych zabudowań grodu, silnie ufortyfikowany zamek, który wraz z otaczającą go osadą nazwano Marienburgiem, czyli zamkiem Marii (od patronki Zakonu). Osada uzyskała prawa miejskie w 1280 roku. Zamek jest największą tego typu ceglaną budowlą na świecie, w 1997 r. wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Dzięki kompetentnym i sympatycznym przewodnikom, przez 4 godziny mogliśmy poznawać historię obiektu, interesujące ekspozycje stałe i czasowe, bazujące na imponujących zbiorach muzealnych (obecnie ok. 40 tys. artefaktów, konsekwentnie odzyskiwanych przez Muzeum Zamkowe spośród wielu zaginionych i rozproszonych w wyniku II wojny światowej). Wśród nich zachwyca imponująca kolekcja bursztynów i bursztynowych wyrobów artystycznych, militaria czy najcenniejszy w Europie zbiór średniowiecznych detali architektonicznych.
Zwiedzaliśmy wszystkie, nawet najbardziej sekretne miejsca na zamku Średnim i Wysokim, dotarliśmy nawet do piwnic, żeby zapoznać się z systemem ogrzewania średniowiecznego obiektu. Zachwyciło nas również otoczenie zamku ze świetnie utrzymaną architekturą obronną i roślinnością. Całości dopełniła piękna, słoneczna pogoda, która zachęcała również do spaceru po mieście i poznawania zachowanej do dzisiaj architektury średniowiecznej.