10.03.2023
Odszedł Witold Wodowski

Odszedł Witold Wodowski

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci, zmarłego w dniu 7 marca 2023 r. Witolda Wodowskiego - bankowca, działacza społecznego, kolekcjonera, a także Członka Założyciela Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach i przez wiele lat jego wiceprezesa.

Urodził się 22 czerwca 1946 roku w Chojnicach. Był absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Chojnickich. Studiował prawo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu a następnie skończył studium podyplomowe na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracę zawodową rozpoczął w 1965 w chojnickim oddziale Narodowego Banku Polskiego. W późniejszym czasie był dyrektorem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Chojnicach, a od 1990 roku miejskich oddziałów Bydgoskiego Banku Komunalnego, później Banku Przemysłowo-Handlowego, który za jego kadencji był wielokrotnie wyróżniany, m.in. tytułem „Bankier Roku 2005”, czy „Bank Przyjazny dla Przedsiębiorczości”. Przez pewien czas pracę dyrektora łączył z rolą wykładowcy Pomaturalnego Studium Ekonomicznego oraz radnego Powiatowej Rady Narodowej. Udzielał się w różnych stowarzyszeniach, m.in. w Towarzystwie Przyjaciół LO im. Filomatów Chojnickich, Zrzeszeniu Kaszubsko-Pomorskim, od 2000 r. w Towarzystwie Przyjaciół Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach. Jako wiceprezes TPM czynnie współpracował z muzeum przy organizacji wielu ważnych wydarzeń i projektów muzealnych.

Będziemy wspominać Pana Witolda jako przemiłego człowieka oddanego Muzeum, miłośnika historii regionu, wytrawnego kolekcjonera o wszechstronnych zainteresowaniach.