MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Wystawa w Sworach
(11kB)

 


 

(11kB)(11kB)
Wydawnictwa
(11kB)

monograficzny album prezentujący niepowtarzalną twórczość jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów ludowych Kaszub - Józefa Chełmowskiego z Jaglii k. Brus
/powiat Chojnice/. 


Obradom XIII Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego organizowanej w dniach
12-13 maja 2016 roku
w Chojnicach - Charzykowach
towarzyszyła wystawa:

 

(11kB)

Aktualne wystawy

 • Wczoraj i dziś. Dziedzictwo wokół nas w fotograficznym obiektywie

  Wystawa unikalnych dawnych pocztówek i fotografii z regionu Chojnic jest próbą spojrzenia i rozpoznania potencjału lokalnego dziedzictwa kulturowego. Ukazuje wciąż mało znane zabytki lokalnej architektury i budownictwa, założenia krajobrazowe, do których wpisują się parki, kompleksy leśne, stanowiska archeologiczne, zabytkowe układy przestrzennej zabudowy.

 • Nie widzisz bo nie patrzysz

  Osobowość artystyczna Marty Potulskiej – projektantki wnętrz, grafika i fotografika jest dojrzała i wyrazista. Przy czym wszystkie te dziedziny wzajemnie się przenikają i dopełniają. Fotografowanie towarzyszy Jej od zawsze, choć – jak twierdzi – to w akademii fotograficznej poznała, że można widzieć więcej i opowiadać o tym obrazami.

 • Chojnice i ziemia chojnicka w czasach II Rzeczypospolitej

  Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości na Pomorzu w latach 1920-1939, Muzeum zaprasza do zwiedzania nowej wystawy poświęconej  historii powrotu Chojnic i ziemi chojnickiej w granice II Rzeczypospolitej. 

 • Haft kaszubski - znak dziedzictwa regionalnego Kaszub

  Leonard Brzeziński
  ur. 6 lutego 1904 r., zm. 8 kwietnia 1984 r.
  Wielewianin, z zawodu nauczyciel przyrody i geografii, z zamiłowania hafciarz, twórca pamiątek, etnograf i kustosz.

 • Z przeszłości Chojnic. Od średniowiecza do czasów II Rzeczypospolitej.

  Na wystawie zaprezentowanych zostało przeszło dwieście obiektów z okresu od XIV w. do schyłku II Rzeczypospolitej. Do najstarszych należy skarb monet krzyżackich z XIV-XV wieku.

 • Materialne dziedzictwo regionu Kaszub Południowych

  Stała wystawa etnograficzna obrazująca sferę wiejskiego życia codziennego w regionie chojnickim na przełomie XIX i XX w. Eksponaty, zgromadzone w zbiorach muzeum w Chojnicach, pochodzą od przedstawicieli wszystkich grup etnicznych, terytorialnie usytuowanych wokół Chojnic...

 • Fot. Daniel Frymark

  Kolekcja historyczno-regionalna Albina Makowskiego

  Kolekcja historyczno – regionalna Albina Makowskiego (1908-1982) udostępniona przez Muzeum w Chojnicach w dawnym mieszkaniu kolekcjonera, mieści się na parterze kamienicy przy ul. Drzymały 5. Jej początki sięgają 1926 roku. Kolekcja obejmuje  archiwalia, pamiątki rodzinne, zabytki związane z historią Chojnic i etnografią regionu, numizmaty, rzeźbę, malarstwo, broń białą i rzemiosło artystyczne.

 • Kultowe miejsca Gotów. Cmentarzysko z kręgami kamiennymi w Odrach

  Ekspozycja wprowadzi zwiedzających w niezwykły świat Gotów, użytkujących od I do III w. n.e. cmentarzysko w Odrach, poprzez prezentację ich ciekawych dziejów oraz kultury materialnej, wyrażającej się w kunsztownie wykonanej biżuterii, elementach stroju, a także tajemniczej sfery wierzeń i zwyczajów powiązanych z wyjątkową architekturą grobową – kamiennymi kręgami i kurhanami.

Strony: