MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Wydawnictwa
(11kB)

Katalog wystawy pt. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce, prezentuje jej treści, zachęcając do zapoznania się z ciekawą, nietypową koncepcją jej scenariusza. Przygotowany i wydany wspólnie przez Muzeum H – E w Chojnicach i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie...

Anioł kaszubski

Kolekcje » Kolekcja etnograficzna » Anioł kaszubski

rzeźba w drewnie, polichromowana
autor: Józef Chełmowski (1934-2013), Brusy – Jaglie 1994
wys. 53 cm, szer. 53 cm, podst. 12x11cm
nr inw. MCh/E-1300

Statycznie przedstawiony anioł, rzeźbiony w jednej bryle drewna, z dodanymi rozpostartymi skrzydłami. Anioł wyobrażony jako młoda, rumiana, długowłosa, wiejska kobieta w brązowej spódnicy i błękitnej, ukwieconej bluzce. Para skrzydeł popielatych z dekoracją imitującą upierzenie w kolorze bieli i złota, asymetrycznie przymocowanych na plecach.
Z przodu, na dolnej połowie spódnicy widnieje tekst autorski białymi literami:

Engel
Es müssen nicht
Männer mit Flügen
sein, die Engel
Sie gehen leise,
sie müssen nieht [nicht]
schrein, oft sind sie
alt und häßlich
und klein,
die Engel.

Anioł jest ulubionym motywem, zarówno w sztuce Józefa Chełmowskiego, jak i w całej sferze pisarsko-filozoficznej, która nierozerwalnie wiąże się z jego twórczością przedstawieniową i przenika ją. Wyrazem tego są także cytaty eksponowane na rzeźbach i obrazach. Zaprzeczać istnieniu aniołów znaczy tyle, co wyrwać z Biblii co drugą stronę, gdzie by nie otworzyć tej świętej księgi, trafi się na jej kartach na anioły – napisał J. Chełmowski w swoim traktacie o aniołach. Zajmowała go szczególnie hierarchia chórów anielskich, zarówno tych najbliższych Bogu, adorujących Go, jak i czuwających nad ludźmi, bowiem, wszystkie rzeczy widzialne tego świata są cały czas pod pieczą aniołów – tę myśl św. Augustyna Józef Chełmowski w zupełności podzielał. Realizował własne wizje bożych posłańców, zainspirowany biblijnymi opisami, z trzema, dwoma albo jedną parą skrzydeł., przedstawione jako postaci z ludowego świata artysty.


Czytaj również:
http://www.chojnicemuzeum.pl/?jozef-chelmowski-madonny,119
http://www.chojnicemuzeum.pl/index.php?jozef-chelmowski-madonny,40