MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Wydawnictwa
(11kB)

Katalog wystawy pt. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce, prezentuje jej treści, zachęcając do zapoznania się z ciekawą, nietypową koncepcją jej scenariusza. Przygotowany i wydany wspólnie przez Muzeum H – E w Chojnicach i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie...

Archiwum

 • Wczoraj i dziś. Dziedzictwo wokół nas w fotograficznym obiektywie

  Wystawa unikalnych dawnych pocztówek i fotografii z regionu Chojnic jest próbą spojrzenia i rozpoznania potencjału lokalnego dziedzictwa kulturowego. Ukazuje wciąż mało znane zabytki lokalnej architektury i budownictwa, założenia krajobrazowe, do których wpisują się parki, kompleksy leśne, stanowiska archeologiczne, zabytkowe układy przestrzennej zabudowy.

 • Świąteczna oferta edukacyjna

  Zbliżają się Święta Wielkanocne. Obecnie zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży mogą się odbyć w formie on-line. Chcielibyśmy więc zaprosić Nauczycieli i Wychowawców do skorzystania z naszej bezpłatnej oferty świątecznej – prezentacji multimedialnej pt. ,,Tradycje Świąt Wielkanocnych”.

 • Między surrealizmem a abstrakcją. Kosmiczne peregrynacje

  Wystawa malarstwa Justyny Rebelki  – Czapiewskiej z Torunia
  - czynna w gotyckiej Bramie Człuchowskiej muzeum w Chojnicach do 31 marca 2021 r.

 • Regulamin konkursu z nagrodami "Historia w zabytkach ukryta"

  Zapraszamy do udziału w konkursie, w którym można sprawdzić swoją wiedzę na temat historii naszego regionu i miasta. Zachęcamy do spacerów po Chojnicach i lepszego poznania ich zabytków.

   

   

 • Wiatr od morza. Kaszubi w sztuce polskiej 1920-1939

  Wiatr od morza. Kaszubi w sztuce polskiej 1920 - 1939. Interesująca ekspozycja prezentowana w Muzeum Historyczno – Etnograficznym im. J. Rydzkowskiego w Chojnicach od stycznia do 15 października 2020 r. poświęcona była wizerunkowi Kaszubów i kaszubszczyzny w polskim malarstwie, grafice, rysunku i fotografii okresu międzywojennego.

 • Zmiany w regulaminie tegorocznych XLII Międzynarodowych Spotkań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”

  W trosce o Państwa zdrowie, w związku z ograniczeniami spowodowanymi epidemią koronawirusa, Muzeum w Chojnicach zdecydowało o zastosowaniu się do zmian w regulaminie tegorocznych XLII Międzynarodowych Spotkań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”. Organizator Spotkań zaleca rezygnację z organizacji etapów regionalnych Konkursu i bezpośrednie przesyłanie prac plastycznych przez Uczestników do Muzeum Okręgowego w Toruniu.

 • Warsztaty Wielkanocne

  Nadchodzi wiosna, a z nią plany kolejnych wydarzeń, twórcze spotkania i nowe, artystyczne pomysły! Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. J. Rydzkowskiego w Chojnicach, jak co roku, serdecznie zaprasza na zajęcia edukacyjne nawiązujące do treści zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

 • Świąteczna oferta edukacyjna

  Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Z powodu epidemii koronawirusa wszystkie zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży przeniesione zostały do świata internetowego. Chcielibyśmy zaprosić Nauczycieli i Wychowawców do skorzystania z naszej bezpłatnej oferty świątecznej - prezentacji multimedialnej pt. ,,Tradycje Świąt Bożego Narodzenia”. Znajdują się w niej informacje o zwyczajach i symbolach świątecznych z uwzględnieniem obyczajów kaszubskich naszego regionu. Jeśli ktoś z Państwa chciałby umieścić ją w programie swoich zajęć szkolnych, prosimy o informację na adres: muzeum@chojnicemuzeum.pl.

 • Ferie w Muzeum

  W okresie ferii zimowych 2020
  Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. J. Rydzkowskiego w Chojnicach
  zaprasza dzieci i młodzież na zajęcia edukacyjne