MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Wydawnictwa
(11kB)

Katalog wystawy pt. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce, prezentuje jej treści, zachęcając do zapoznania się z ciekawą, nietypową koncepcją jej scenariusza. Przygotowany i wydany wspólnie przez Muzeum H – E w Chojnicach i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie...

Bańka do ogrzewania nóg

Kolekcje » Kolekcja etnograficzna » Bańka do ogrzewania nóg

 

Nr inw. MCh/E-75

 

Czas powstania: XIX w.

 

 

 

Naczynie gliniane w postaci bańki toczonej na kole garncarskim i wypalanej. O kulistym, spłaszczonym kształcie i szerokim dnie, z wąską, krótką szyjką z kołnierzem i jednym uszkiem o przekroju spłaszczonej elipsy. Z zewnątrz wykończona brązowym szkliwem, w trakcie używania ujście szyjki było zamykane za pomocą korka.

 

 

 

Jeszcze w XIX wieku naczynia tego typu pełniły funkcję podobną do dzisiejszych termoforów. Po napełnieniu gorącą wodą wkładano bańkę pomiędzy prześcieradła i pierzyny, najczęściej w części łóżka, w której trzymano stopy. Umieszczona w ten sposób, dodatkowo izolowana pościelą mogła oddawać ciepło przez dość długi czas. Popularna dawniej pomagała uchronić się w czasie snu przed chłodem panującym w niedogrzanych pomieszczeniach. W naszym regionie na nazwanie takich naczyń używano słowa „kruka”.