MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Wydawnictwa
(11kB)

Katalog wystawy pt. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce, prezentuje jej treści, zachęcając do zapoznania się z ciekawą, nietypową koncepcją jej scenariusza. Przygotowany i wydany wspólnie przez Muzeum H – E w Chojnicach i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie...

Baszty i kolekcje

Muzeum funkcjonuje w sześciu zabytkowych obiektach w ciągu zachowanego fragmentu średniowiecznych murów obronnych w centrum miasta Chojnice, wpisanych do Rejestru Zabytków Nieruchomych Województwa Pomorskiego: Brama Człuchowska, Baszta Wronia, Baszta Szewska, Dom Szewski, Dom na Murach, Baszta Kurza Stopa oraz w dwóch dodatkowych obiektach w Chojnicach przy ul. Drzymały 5 oraz w Odrach

 • Brama Człuchowska

  zwana też dawniej Kamienną, jedna z trzech bram wjazdowych prowadzących niegdyś do miasta. Zbudowana w I połowie XIV wieku. Od 1618 r. do końca XIX w. służyła jako więzienie, a następnie do 1945 r. jako dzwonnica kościołów św. Ducha i Św. Trójcy. W latach 1952 – 60 przebudowano wnętrze i urządzono sale wystawowe udostępnione zwiedzającym w 1962 r. Obecnie znajduje się tu 5 kondygnacji ekspozycyjnych: 4 z wystawami stałymi (archeologia, etnografia, historia, sztuka) i sala wystaw czasowych. 
  Chojnice, ul. Podmurna 13

 • Baszta Wronia

  XIV w., 4–kondygnacyjna, usytuowana w ciągu średniowiecznych murów miejskich między Bramą Człuchowską a ulicą Młyńską. W przeszłości służyła jako więzienie. Odrestaurowana w 1974 r. Obecnie znajdują się w niej pomieszczenia administracyjne oraz pracownia grafiki komputerowej. 
  Chojnice, ul. Podmurna 15

 • Baszta Szewska

  3-kondygnacyjna, usytuowana w ciągu średniowiecznych murów miejskich, między Bramą Człuchowską a Domem Szewskim. Odbudowana przez muzeum w latach 1983 – 84 w kształcie zachowującym charakter pierwotny oraz częściowo oryginalną substancję zabytkową. Obecnie mieści bibliotekę muzealną z cennym księgozbiorem pomorzoznawczym wraz z czytelnią. 
  Chojnice, ul. Podmurna 11

 • Dom Szewski

  3-kondygnacyjny, usytuowany w ciągu średniowiecznych murów miejskich, między Basztą Szewską a Domem na Murach. Odbudowany przez muzeum w 1979 r. z zachowaniem fragmentów oryginalnej baszty obronnej. Obecnie mieści magazyny zbiorów muzealnych. 
  Chojnice, ul. Podmurna 9

 • Dom na Murach

  2-kondygnacyjny, w ciągu średniowiecznych murów miejskich, między Domem Szewskim a Kurzą Stopą. Zachowany w oryginalnej strukturze w partii wysokich fundamentów z ciosanego kamienia. W latach 60. przystosowany do celów mieszkalnych. W 1985 r. przejęty przez muzeum i zaadaptowany na działowe pracownie merytoryczne. 
  Chojnice, ul. Podmurna 5-7

 • Kurza Stopa

  2-kondygnacyjna, odbudowana na zrębie wysokich przypór z kamienia ciosanego w 1980 r., od 1984 mieszcząca ekspozycję Galerii Współczesnej Sztuki Polskiej, wykorzystywana na wystawy czasowe. 
  Chojnice, ul. Podmurna 3.

 • Kolekcja historyczno–regionalna Albina Makowskiego

  stała ekspozycja z wystrojem mieszczańskiego wnętrza z pocz. XX w. urządzona w mieszkaniu kolekcjonera. 
  Chojnice, ul. Drzymały 5

 • Ekspozycja archeologiczno–przyrodnicza - Kultowe miejsce Gotów. Cmentarzysko z kręgami kamiennymi w Odrach

  zamiejscowa stała ekspozycja usytuowana w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu archeologicznego.
  Odry, 89-651 Gotelp ul. Długa 2

Strony: