MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Wystawa w Sworach
(11kB)

 


 

(11kB)(11kB)
Wydawnictwa
(11kB)

monograficzny album prezentujący niepowtarzalną twórczość jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów ludowych Kaszub - Józefa Chełmowskiego z Jaglii k. Brus
/powiat Chojnice/. 


Obradom XIII Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego organizowanej w dniach
12-13 maja 2016 roku
w Chojnicach - Charzykowach
towarzyszyła wystawa:

 

(11kB)

Chojnice i ziemia chojnicka w czasach II Rzeczypospolitej

Aktualne wystawy » Chojnice i ziemia chojnicka w czasach II Rzeczypospolitej

Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości na Pomorzu w latach 1920-1939, Muzeum zaprasza do zwiedzania nowej wystawy poświęconej  historii powrotu Chojnic i ziemi chojnickiej w granice II Rzeczypospolitej.  

Na ekspozycji zaprezentowano wybrane problemy życia Chojnic w czasach II Rzeczypospolitej.
W oparciu o zachowane zabytki, fotografie i dokumentację archiwalną przedstawiono m.in. sylwetki najważniejszych postaci zaangażowanych w tworzenie polskiej państwowości, sytuację na terenie ziemi chojnickiej w pierwszych miesiącach po odzyskaniu Niepodległości, życie społeczne i gospodarcze miasta, uwzględniając przy tym kwestie narodowościowe.
Wśród prezentowanych eksponatów i dokumentów znalazły się m.in.: portret pierwszego polskiego burmistrza Chojnic dra Alojzego Sobierajczyka, fragment spuścizny burmistrza Zdzisława Hanuli, sztandar Towarzystwa Powstańców i Wojaków z Nowej Cerkwi, elementy wyposażenia kawiarni Romana Judka, słup graniczny z odcinka granicy polsko-niemieckiej w okolicach Babilonu oraz wykaz samochodów i motocykli zarejestrowanych na terenie powiatu w 1932 r.

Wystawa realizowana jest w ramach trwającego od 2019 r. projektu edukacyjnego pn. „Twarze Niepodległości ziemi chojnickiej”.

Można ją zobaczyć już od 30 stycznia 2020 r. w muzealnej baszcie "Kurza Stopa".

(11kB)