MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Wydawnictwa
(11kB)

Katalog wystawy pt. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce, prezentuje jej treści, zachęcając do zapoznania się z ciekawą, nietypową koncepcją jej scenariusza. Przygotowany i wydany wspólnie przez Muzeum H – E w Chojnicach i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie...

Czwartki u Albina

Partnerzy » Towarzystwo Przyjaciół Muzeum » Czwartki u Albina

Tradycyjne spotkanie z kolędą Towarzystwa Przyjaciół Muzeum we czwartek  10 stycznia 2019 skupiło liczne grono przyjaciół i miłośników muzeum. Popołudnie wypełnione śpiewem kolęd i pastorałek przy muzyce akordeonowej i świątecznych smakołykach  w zabytkowym wnętrzu Kolekcji Albina Makowskiego stanowiło też okazję do przypomnienia sobie europejskich źródeł stawiania w domu choinki. O tej mało dziś znanej tradycji opowiedziała Monika Jażdżewska. Atmosfera radości i rozmów o domowych zwyczajach świątecznych stanowiła prawdziwy oddech od codziennego zabiegania.