MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Wydawnictwa
(11kB)

Katalog wystawy pt. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce, prezentuje jej treści, zachęcając do zapoznania się z ciekawą, nietypową koncepcją jej scenariusza. Przygotowany i wydany wspólnie przez Muzeum H – E w Chojnicach i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie...

Dar do muzealnej Kolekcji współczesnej sztuki polskiej w Chojnicach

Strona główna » Dar do muzealnej Kolekcji współczesnej sztuki polskiej w Chojnicach

Gromadzona od pocz. lat 80. muzealna Kolekcja Galerii Współczesnej Sztuki Polskiej wzbogaciła się o cenną tkaninę, której autorką jest prof. Kazimiera Frymark – Błaszczyk z Łodzi. Tkanina pt. Spacer, stanowiąca dzianinę wykonaną z tworzywa poliamidowego, o wymiarach: 175 x 125 cm prezentowana była na indywidualnej wystawie twórczości prof. Frymark – Błaszczyk pt. Nieskończoność. Tkanina unikatowa, prezentowanej w muzeum w Chojnicach od 15 grudnia 2017 do 20 lutego 2018. Na ekspozycji pokazano w sposób przekrojowy bogaty dorobek znakomitej artystki polskiej tkaniny i długoletniej pedagog PWSSP, obecnie Akademii Sztuk Pięknych im. W. Strzemińskiego w Łodzi  – pochodzący ze zbiorów autorki oraz Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Kazimiera Frymark – Błaszczyk, pochodząca z Leśna niedaleko Chojnic, jest absolwentką Wydziału Włókiennictwa PWSSP w Łodzi, gdzie uzyskała dyplom w 1955 r. w pracowniach wybitnych pedagogów– Lucjana  Kintopfa i Mariana Jaeschke. Krytycy i znawcy sztuki tkaniny zwracają uwagę, że artystka w swej twórczości wciąż poszukuje nowych form wyrazu, od tkanin mieszanych do zadziwiających dziewiarskich form. W swoich kompozycjach udowodniła, że w różnorodności technik  tkackich skrywa się potencjał, stanowiący o wartości tkaniny. Próbując wielu technik, jak kilim, gobelin, miniatura tkacka, dzianina artystyczna reliefowa, ażurowa unikatowa, papier czerpany, potrafiła wydobyć te wartości z ich wielorakiej materii. W swych poszukiwaniach odkryła m.in. dziewiarstwo jako technikę pozwalającą na przekaz treści emocjonalnych, budowę kompozycji kolorystycznie i fakturowo złożonych i swobodnych jak gobelin.  Oryginalna tkanina ofiarowana przez autorkę do kolekcji muzeum w Chojnicach wpisana została w inwentarzu sztuki do wydzielonej w niej w 2008 r. kolekcji współczesnej sztuki włókna, pod numerem MCh/Sg/T-7. Muzeum składa p. Profesor serdeczne podziękowania za tak znaczący dar do zbiorów sztuki.