MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Wydawnictwa
(11kB)

Katalog wystawy pt. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce, prezentuje jej treści, zachęcając do zapoznania się z ciekawą, nietypową koncepcją jej scenariusza. Przygotowany i wydany wspólnie przez Muzeum H – E w Chojnicach i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie...

Działalność edukacyjna muzeum w czasie pandemii

Edukacja » Działalność edukacyjna muzeum w czasie pandemii

W okresie przedświątecznym w muzeach, zwykle o tej porze gromadziły się dzieci i młodzież na warsztatach bożonarodzeniowych, by poznawać polskie tradycje świąteczne. I choć w tym roku jest inaczej, to nie próżnujemy. W ramach współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, który reprezentuje m.in. pani Marzena Tuliszka z Słupska, we wtorek 8 grudnia odbyły się zajęcia online dla nauczycieli zainteresowanych ofertą muzealną. Tematem głównym były właśnie Święta Bożego Narodzenia. Spotkanie, które merytorycznie przygotowali chojniccy muzealnicy, rozpoczęła prezentacja multimedialna pt. "Tradycje Świąt Bożego Narodzenia", podczas której uczestnicy mogli dowiedzieć się również jak ten okres wyglądał na Kaszubach. Następnie przeszliśmy do tematu szopek bożonarodzeniowych, ich pochodzenia przybliżając przykłady sztuki ludowej z muzealnej kolekcji. Ostatnim punktem była prezentacja multimedialna o charakterze sprawozdawczym, poświęcona warsztatom bożonarodzeniowym, lekcjom muzealnym i działaniom edukacyjnym realizowanym w chojnickim muzeum na przestrzeni ostatnich 5 lat. Przybliżyliśmy jak podczas warsztatów dzieci tworzyły przeróżne rzeczy: ozdoby papierowe, ptaszki i aniołki z papieru, ozdabiały drewniane ptaszki, bombki z motywem szopki bożonarodzeniowej, malowały na szkle, przygotowywały świąteczne stempelki oraz kartki świąteczne. Również organizowaliśmy konkursy: „Święta z dziadkiem do orzechów” oraz konkurs plastyczny „Szopka Bożonarodzeniowa na kartce świątecznej”. Wszelkie działania edukacyjne omówione podczas spotkania cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.