MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Wydawnictwa
(11kB)

Katalog wystawy pt. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce, prezentuje jej treści, zachęcając do zapoznania się z ciekawą, nietypową koncepcją jej scenariusza. Przygotowany i wydany wspólnie przez Muzeum H – E w Chojnicach i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie...

Dziedzictwo kluczy

Archiwum » Dziedzictwo kluczy

SŁOWO – OBRAZ. ZAMYŚLENIE NAD TRYPTYKIEM RZYMSKIM PAPIEŻA JANA PAWŁA II


Autorska wystawa fotografii pt. DZIEDZICTWO KLUCZY. SŁOWO – OBRAZ. ZAMYŚLENIE NAD TRYPTYKIEM RZYMSKIM PAPIEŻA JANA PAWŁA II, przygotowana przez Muzeum w Chojnicach z okazji Uroczystości Kanonizacji Błogosławionego Papieża Jana Pawła II, jest w swej treści obrazową refleksją nad myślami Papieża Jana Pawła II zapisanymi w poetyckim Tryptyku Rzymskim. Ekspozycja wielkoformatowych fotografii skupia się w sposób szczególny na istocie posługi papieskiej, tworząc pewne odniesienia myśli zawartych w Tryptyku Rzymskim do śladów dziejów Kościoła rzymskiego, zapisanych wyobraźnią artystów w malarstwie i architekturze Rzymu i Watykanu. Obrazy utrwalone fotograficznym obiektywem podpatrują zwłaszcza symboliczne miejsca oraz detale artystyczne, związane  z posługą Piotrową, w tym ze znaczącym atrybutem kluczy, oraz ukazują miejsca, które w szczególności upamiętniają Osobę Błogosławionego Papieża Jana Pawła II. Uroczysty wernisaż wystawy uświetni recytacja fragmentów Tryptyku Rzymskiego w wykonaniu Chojnickiego Studia Rapsodycznego.


Honorowy Patronat nad wystawą przyjął Jego Ekscelencja Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna.


Ekspozycja czynna w Bramie Człuchowskiej w dniach 24 kwietnia – 25 maja 2014 r.