MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Wydawnictwa
(11kB)

Katalog wystawy pt. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce, prezentuje jej treści, zachęcając do zapoznania się z ciekawą, nietypową koncepcją jej scenariusza. Przygotowany i wydany wspólnie przez Muzeum H – E w Chojnicach i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie...

Dzień Dziecka w chojnickim muzeum w środę 30 maja 2018 r.

Strona główna » Dzień Dziecka w chojnickim muzeum w środę 30 maja 2018 r.

Adoracja Dzieciątka.  Quiz dla dzieci o obrazie Hermana Hana. 

 

Muzeum - wpisując się w miejski program świętowania – ogłasza środę 30 maja 2018 r. DNIEM OTWARTYM DLA DZIECI. W szczególności serdecznie zapraszamy dzieci tego dnia – do udziału w muzealnym spotkaniu i rozmowie o dawnym malarstwie – o godz. 12.00 do Bramy Człuchowskiej. Na wystawie  poświęconej dziejom chojnickiej bazyliki w formie quizu opisywać będziemy obraz słynnego gdańskiego malarza – Hermana Hana, żyjącego na przełomie XVI i XVII w., przedstawiający Adorację Dzieciątka.  

Spróbujemy dowiedzieć się dlaczego lubimy podziwiać stare obrazy i jaka jest historia Dzieciątka na obrazie Hana? Postaramy się odgadnąć jakie mogą być kształty obrazów, poznać kim był autor obrazu na wystawie i czy coś go łączy z Chojnicami?  Zastanowimy się, jak zawiłe mogą być losy dawnych obrazów, jakimi farbami malowano kiedyś obrazy i jak bardzo trzeba je chronić przed zniszczeniem, a także skąd muzeum pozyskało obraz na czas wystawy w Chojnicach? Pomyślimy też - dlaczego właściwie obraz gdańskiego malarza znalazł się na wystawie poświęconej chojnickiej bazylice … ? Jest jeszcze bardzo wiele pytań, na które spróbujemy sobie odpowiedzieć wspólnie z dziećmi! Warunek udziału w quizie jest jeden – trzeba „tylko” wejść na V piętro Bramy Człuchowskiej – w środę o godz. 12:00!

 

W tym dniu oraz w piątek 1 czerwca za wstęp nie płacimy. Zwiedzającym – małym i większym – w tym dniu  rozdajemy lizaki.