MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Wystawa w Sworach
(11kB)

 


 

(11kB)(11kB)
Wydawnictwa
(11kB)

monograficzny album prezentujący niepowtarzalną twórczość jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów ludowych Kaszub - Józefa Chełmowskiego z Jaglii k. Brus
/powiat Chojnice/. 


Obradom XIII Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego organizowanej w dniach
12-13 maja 2016 roku
w Chojnicach - Charzykowach
towarzyszyła wystawa:

 

(11kB)

Emsdetten – mała ojczyzna. Nowa Ojczyzna i inne widoki

Archiwum » Emsdetten – mała ojczyzna. Nowa Ojczyzna i inne widoki

Indywidualna wystawa twórczości współczesnego  artysty z Niemiec  Hubertusa Jelkmanna jest owocem partnerskiej współpracy miast  Chojnic i Emsdetten w zakresie kultury. Ekspozycję w chojnickiej Galerii w Kurzej Stopie tworzy zespół 20 prac graficznych i rysunków tuszem, w których autor prezentuje w oryginalny sposób fascynacje przestrzenią miasta – swojej małej, a w jego przypadku  także nowej, ojczyzny. Opowiada o swoim mieście z dużą dozą subiektywizmu, czasem także ironii, zauważając  przy tym niekiedy oprócz charakterystycznych detali architektonicznych,  także jego mieszkańców, których wpisuje  w swe pejzażowe opowieści. Zdarza się, że materią grafik są także poetyckie komentarze, dopełniające refleksji o konkretnych miejscach.

Hubertus Jelkmann  /ur. 1964/ jest artystą  grafikiem i rysownikiem, pochodzenia holenderskiego, który  mieszka i tworzy w Emsdetten od 2007 r.  Studia artystyczne odbył w  l. 1987-94, na FH Design Münster , uzyskując  dyplom w zakresie graficznych technik drukarskich, grafiki artystycznej i projektowania grafiki książkowej w pracowniach profesorów Marjana Vojska i Rolfa Eschera.

W l. 1991-95 realizował stypendia artystyczne w Norwegii, Francji i Niemczech doskonaląc swoje umiejętności w specjalności technik graficznych  - algrafii i litografii. Od 1997 r. wykłada techniki graficzne w macierzystej uczelni.  Od 2003 r. kieruje projektem artystycznym opieki  nad utalentowanymi osobami niepełnosprawnymi i uzależnionymi w ramach Caritas Emsdetten – Greven oraz prowadzi warsztaty z pedagogiki artystycznej dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

Już od czasu studiów uczestniczy w niemieckim życiu artystycznym, prezentując  swoje prace podczas  takich wydarzeń kulturalnych, jak targi książki w Lipsku, Frankfurcie, Dni Grafiki w Borken, czy w formie ekspozycji  projektów związanych z teatrem lalek, m.in. na Międzynarodowym Kongresie Teatralnym Instytutu Badań Teatralnych w Lubece w 1995 r. i wystawie w Heskim Muzeum Lalek we Frankfurcie-Hanau w 2004 r., jak również  na autorskich wystawach twórczości  (m.in. w Galerii Münsterland w Emsdetten 2012 i rok później w  Galerii Bornemann w Lubece). Wystawa twórczości artysty w muzealnej Galerii w Chojnicach jest pierwszą prezentacją jego twórczości w Polsce.

 


 

Muzeum informuje, że planowane na 10 lipca br warsztaty plastyczne i spotkanie na wystawie w baszcie Kurza Stopa z artystą Hubertusem Jelkmannem z Emsdetten  - nie odbędą się. Artysta nie mógł przyjechać do Chojnic. Ekspozycja wystawy Jego twórczości zgodnie z planem czynna będzie do 10 lipca br.