MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Wydawnictwa
(11kB)

Katalog wystawy pt. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce, prezentuje jej treści, zachęcając do zapoznania się z ciekawą, nietypową koncepcją jej scenariusza. Przygotowany i wydany wspólnie przez Muzeum H – E w Chojnicach i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie...

Europejska Noc Muzeów 2015

Archiwum » Europejska Noc Muzeów 2015

Muzeum  Historyczno – Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach


16 maja 2015 
18.oo – 23.oo


Noc w Muzeum w Chojnicach to nie tylko bezpłatne zwiedzanie wystaw muzealnych, ale również możliwość udziału w niecodziennych spotkaniach z muzyką i sztuką, ciekawych pokazach w muzeum i jego otoczeniu  oraz grach muzealnych. W tym roku serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania i dzielenia się wiedzą o muzealnych kolekcjach i wyjątkowych zabytkach podczas spotkań z opiekunami ekspozycji i artystami, którzy zachęcą nas do rozmów o sztuce, pozwalając zaglądnąć w tajemnice artystycznego warsztatu. Proponujemy  szczególne podróże historyczne „za jeden uśmiech” wciągające nas w nieodległe czasy młodości naszych rodziców, zarówno na nowej wystawie muzealnej, jak i na pokazie dawnych automobilów. Tegoroczną Noc w Muzeum w Chojnicach wzbogaci muzyczna podróż przez epoki i gatunki od muzyki klasycznej po współczesną muzykę filmową z udziałem solistów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Nie zabraknie atrakcji dla rodzin i dzieci podczas quizów historycznych i tematycznych gier planszowych.

 

18.oo -  18.35

Muzyka przy Bramie I. Koncert Inauguracyjny Nocy w Muzeum w Chojnicach w wykonaniu muzyków - solistów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej:  Copernicus Brass - Kwartet Dęty Blaszany. W programie muzyka klasyczna, fanfarowa.  


19.15 -  19.50

Muzyka przy Bramie II. Koncert muzyki rozrywkowej i filmowej w wykonaniu muzyków - solistów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej:  Copernicus Brass - Kwartet Dęty Blaszany.


20.3o -  21.15

Muzyka przy Bramie III. Koncert pt. I to jest właśnie Puzon w wykonaniu muzyków - solistów Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej: Toruński Kwartet Puzonowy. W programie muzyka klasyczna, jazzowa i  rozrywkowa.

 

Organizacja koncertów dofinansowana przez Powiat Chojnicki

 

18.oo – 23.oo

Non multa, sed multum. Wartość przywrócona. Zbiory Muzeum H – E w Chojnicach po konserwacji – Na wystawie poświęconej dziejom regionu, prezentującej najcenniejsze zabytki muzeum poddane pracom konserwatorskim po 2000 r. opiekunowie zbiorów komentować będą nową prezentację multimedialną, pokazującą rolę muzeum w ratowaniu zniszczonych zbiorów – rozszerzającą treść wystawy o szczegóły warsztatowe konserwatorów zabytków, które pozwoliły przywrócić wartość ekspozycyjną zniszczonym muzealiom.

 

18.oo – 23.oo

Podróż za jeden uśmiech. Migawki z nieodległej historii Chojnic – zapraszamy do zatrzymania się na nowej ekspozycji czasowej, dokumentującej z przymrużeniem oka rzeczywistość społeczną Chojnic w oparciu o fotografie, dokumenty życia społecznego, sztukę i ikony techniki epoki PRL–u. Dodatkową atrakcją wystawy będzie możliwość włączenia się do popularnej gry planszowej „Kolejka”, wpisującej się w klimat czasów ukazanych poprzez wystawę.

W kontekst czasowy wystawy wpisuje się Automobilklub Chojnicki, który wspólnie z muzeum zaprasza miłośników motoryzacji  na pokaz zabytkowych pojazdów w przestrzeni miasta wokół Bramy Człuchowskiej, zachęcając do poznawania ich ciekawej historii oraz szczegółów techniki.

 

18.oo– 23.oo

Z cyklu Rozmowy o sztuce na wystawie  -  Galeria Kurza Stopa. Zapraszamy na wystawę: Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce. Podczas spotkania z twórcą ludowym Włodzimierzem Ostoja Lniskim o godz. 20.oo można zapytać o tradycje i tajniki warsztatu kaszubskiego malarstwa na szkle, grafiki ludowej i  rzeźby oraz  o to, co sądzi Ojciec o twórczości Artysty –Syna.

 

21.3o – 22.3o

Z cyklu Rozmowy o sztuce na wystawie - Brama Człuchowska. Spotkanie z pomorskim artystą grafikiem Kazimierzem Lemańczykiem, który będzie oprowadzał po indywidualnej wystawie swojej twórczości malarskiej pt. Konie i z pewnością odpowie na pytanie, czy trudno nauczyć się rysować z natury konia w galopie?

 

22.oo – 23.oo

Muzeum Utracone – prezentacja multimedialna ukazująca skarby kultury polskiej, które niegdyś znajdowały się w zbiorach polskich, a które bezpowrotnie zaginęły wskutek zawieruch dziejowych.

 

18.4o – 22.oo

Terenowy quiz historyczny –  dla młodych pasjonatów dziejów Chojnic,  w którym będą mogli wykazać się spostrzegawczością i wiedzą o Chojnicach i uzyskać muzealny certyfikat: Znawca Chojnic w klasie Junior. Zachęcamy tez do udziału rodziny z najmłodszymi miłośnikami historii, lubiącymi nocne wyprawy po mieście w poszukiwaniu odpowiedzi na niecodzienne zagadki. Nagrodą za poprawne rozwiązanie quizu będzie dyplom  i wpis do Klubu Młodych Miłośników Muzeum w Chojnicach.

 

22.oo – 23.oo

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie Z przeszłości Chojnic. Od średniowiecza do czasów II Rzeczypospolitej . Zwiedzanie z autorem wystawy jest zawsze okazją do poznania mniej znanych  szczegółów, tajemnic  i ciekawostek o prezentowanych zabytkach.  Spotkanie  z autorem umożliwi także rozmowę na temat łowieckiej pasji dra Jana Pawła Łukowicza z Chojnic, będącej przedmiotem ostatnio wydanej  publikacji muzeum, z którego kolekcji łowieckiej pochodzi jeden z pucharów na wystawie.

 

Wstęp bezpłatny

Możliwość zakupu wydawnictw muzealnych po cenach promocyjnych z pamiątkową pieczęcią muzeum.


PARTNERZY: