MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Wystawa w Sworach
(11kB)

 


 

(11kB)(11kB)
Wydawnictwa
(11kB)

monograficzny album prezentujący niepowtarzalną twórczość jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów ludowych Kaszub - Józefa Chełmowskiego z Jaglii k. Brus
/powiat Chojnice/. 


Obradom XIII Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego organizowanej w dniach
12-13 maja 2016 roku
w Chojnicach - Charzykowach
towarzyszyła wystawa:

 

(11kB)

Europejska Noc Muzeów 2016

Archiwum » Europejska Noc Muzeów 2016

Noc w Muzeum w Chojnicach - 14 maja 2016 - roku już za nami.
 
Spędzanie wolnego czasu w przestrzeniach muzeum podczas nocnego zwiedzania należy już do kilkunastoletniej tradycji muzeum w Chojnicach. W tym roku propozycja muzealników  skupiła się w szczególności na pomorskich wędrówkach śladami osób, które współtworzyły kulturę i dzieje regionu południowego Pomorza na przestrzeni XIX i XX w. Należą do nich m.in.: członkowie zasłużonej na polu medycyny oraz myśliwstwa rodziny Łukowiczów z drem Janem Pawłem Łukowiczem z Chojnic; pionierzy polskiego żeglarstwa śródlądowego nad Jeziorem Charzykowskim, a także coraz bardziej odkrywany w świetle systematycznie prowadzonych badań,  - Julian Rydzkowski -  kustosz i założyciel chojnickiego muzeum, wytrawny znawca kultury ludowej, dzięki któremu muzealna kolekcja etnograficzna w Chojnicach zyskała niepowtarzalny kształt. Jak zwykle, także i w tym roku, Noc w Muzeum obfitowała w niespodzianki i atrakcje przygotowane z myślą o rodzinach i dzieciach. Należały do nich z pewnością: terenowy quiz historyczny w nocnej przestrzeni Starego Miasta, zagadki o najstarszych dziejach Chojnic, a także możliwość przeniesienia się w dawne czasy poprzez strój historyczny.
 
Podczas nocnego zwiedzania zainaugurowane zostały dwie nowe ekspozycje muzealne w Bramie Człuchowskiej: 
 
Materialne dziedzictwo regionu Kaszub Południowych - stała wystawa etnograficzna obrazująca sferę wiejskiego życia codziennego w regionie chojnickim na przełomie XIX i XX w., w tym szczególnie urządzenie wnętrza mieszkalnego, przedmioty codziennego użytku, podstawowe zajęcia oraz narzędzia do połowu ryb, uprawy ziemi, obróbki włókna, a także wytwory przemysłu domowego, np. plecionkarstwa. 
  
Otton Weiland (1887-1966). Jeden z pięciu żeglarzy wspaniałych.Narracja ekspozycji prezentuje postać człowieka z pasją – żeglarza, żaglomistrza, szkutnika, działacza żeglarskiego, współtwórcę i długoletniego prezesa Klubu Żeglarskiego Chojnice oraz współtwórcę Polskiego Związku Żeglarskiego, na tle klubu i całego środowiska żeglarskiego Chojnic. Zgromadzony materiał ikonograficzny pokazuje również, jak z małej wioski rybackiej Charzykowy stały się ośrodkiem sportów wodnych znanym w całym kraju.