MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Wystawa w Sworach
(11kB)

 


 

(11kB)(11kB)
Wydawnictwa
(11kB)

monograficzny album prezentujący niepowtarzalną twórczość jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów ludowych Kaszub - Józefa Chełmowskiego z Jaglii k. Brus
/powiat Chojnice/. 


Obradom XIII Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego organizowanej w dniach
12-13 maja 2016 roku
w Chojnicach - Charzykowach
towarzyszyła wystawa:

 

(11kB)

EUROPEJSKA NOC MUZEÓW 2018

Archiwum » EUROPEJSKA NOC MUZEÓW 2018MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE  im. J. RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH 
EUROPEJSKA NOC  MUZEÓW  –  19 maja 2018
Zapraszamy do muzeum w godz.18.00 – 24.00

W programie MUZEALNEJ NOCY  polecamy szczególnie:

 

 


BRAMA CZŁUCHOWSKA
Chojnice, ul. Podmurna 13

Kuratorskie oprowadzanie po wystawach muzealnych:

19.00 Kim jest konserwator i dlaczego potrzebny jest w każdym muzeum – prezentacja najcenniejszych muzealiów po konserwacji, w tym kilku pochodzących z przedwojennej kolekcji założyciela muzeum - Juliana Rydzkowskiego, czy także np. niedawno pozyskanego archeologicznego skarbu z Charzyków – II piętro.


20.00 Życie codzienne mieszkańców Kaszub południowych – zapraszamy by zajrzeć do wnętrza chaty kaszubskiej i przekonać się jak wygląda szelbiąg, czy wyzuwacz do butów, i do czego służyła kluka… - III piętro.


21.00 Działo się w Chojnicach – o kulturze mieszczańskiej i cechowej od czasów średniowiecza – noc w muzeum to czas, kiedy warto zapytać muzealników kim byli sukiennicy, czy istniał w średniowiecznym mieście cech konwisarzy i kto witał gości przybywających do miasta słynnym pucharem „radziwiłłowskim”…? - IV piętro. 


22.00 Signum św. Jana Chrzciciela. W 25 rocznicę ustanowienia Bazyliki Mniejszej w Chojnicach – dzieje bazyliki w obrazach, pamiątkowych przedmiotach, dokumentach, dziełach sztuki malarskiej i złotniczej. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć w Chojnicach wybitne zabytki gotyckiej sztuki złotniczej, Predellę chojnicką autorstwa Hermana Hana, jak również batutę i Krzyż św. Grzegorza niezapomnianego maestro chojnickiego chóru „Lutnia” – V piętro.


22.30 Nocne rozmowy o Hermanie Hanie – przy obrazie Mistrza na wystawie Signum św. Jana Chrzciciela – Nie wszystkim wiadomo, że jeden ze słynnych obrazów Hermana Hana – Pokłon pasterzy należy wiązać z dziejami nieistniejącej obecnie średniowiecznej Kaplicy św. Anny w chojnickiej farze. Zapominamy także, że ceniony malarz gdański zamieszkał pod koniec życia w 1623 r. właśnie w Chojnicach…. A szczęśliwie ocalony z dziejowych katastrof obraz można po wielu latach ponownie podziwiać w Chojnicach  - tym razem w muzeum na wystawie! –  V piętro.

18.30 – 23.00  Muzealni detektywi. Zwiedź muzeum i  wykonaj zestaw zadań!  –  konkurs wiedzy  o zbiorach muzealnych. Zachęcamy do udziału rodziny z dziećmi, lubiące  trudne zagadki. Przewidziane nagrody!

19.00 – 24.00  Nocna okazyjna sprzedaż wydawnictw muzealnych.

AULA LO IM. FILOMATÓW
Chojnice, Nowe Miasto 4 - 6
godz.: 18.30, 21.30,  22.30

Pokaz filmu dedykowanego wszystkim polskim  muzeom na Noc Muzeów 2018 – Muzeum Utracone – Opowieść o historii Łazienek Królewskich oraz zaginionych dziełach z kolekcji Stanisława Augusta Poniatowskiego. Projekt pokazuje działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego polegające na gromadzeniu danych nt. strat wojennych polskich dóbr kultury, utraconych w wyniku II wojny światowej z terenów Polski po 1945 r. Film zrealizowano we współpracy MKiDN i Ad Artis Fundacja Kultury.


KOLEKCJA HISTORYCZNO-REGIONALNA im. A. MAKOWSKIEGO
Chojnice,  ul. Drzymały 5
 
Muzealne opowieści o Albinie Makowskim i jego rodzinnej kolekcji urządzonej w duchu gabinetu osobliwości w tradycyjnym mieszczańskim wnętrzu XIX-wiecznej kamienicy.

Specjalna niespodzianka tegorocznej nocy - prezentacja nowego nabytku muzeum –Pejzaż ze sztafażem. Panorama Chojnic od strony północnej z 1901 roku – obraz olejny na płótnie.

Zostań nowym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Muzeum! – deklaracje w Kąciku Towarzystwa.


BAZYLIKA MNIEJSZA
20.00 – 21.30 Bazylika po zmroku – zwiedzanie bazyliki mniejszej z przewodnikiem muzealnym.


Wstęp do muzeum - bezpłatny