MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Wystawa w Sworach
(11kB)

 


 

(11kB)



(11kB)
Wydawnictwa
(11kB)

monograficzny album prezentujący niepowtarzalną twórczość jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów ludowych Kaszub - Józefa Chełmowskiego z Jaglii k. Brus
/powiat Chojnice/.



 


Obradom XIII Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego organizowanej w dniach
12-13 maja 2016 roku
w Chojnicach - Charzykowach
towarzyszyła wystawa:

 

(11kB)

Europejskie Dni Dziedzictwa 2019

Strona główna » Europejskie Dni Dziedzictwa 2019

EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA 2019   
                                                                                                     
Chojnice, 19 sierpnia 2019 r.

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach serdecznie zaprasza na wycieczkę krajoznawczą do Grudziądza, organizowaną 15 września 2019 r. w ramach 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Polski splot”. Tegoroczny temat EDD wpisuje się w założenia wieloletniego programu MKiDN Niepodległa na lata 2017-2022.

Program wycieczki obejmuje zwiedzanie malowniczo położonego nadwiślańskiego miasta Grudziądz z zabytkowymi spichrzami, Bramą Wodną, Starówką ze średniowiecznym układem ulic i Rynkiem z urokliwymi kamieniczkami, wśród których najstarsza zachowana – „Pod Łabędziem”
– pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku. Odwiedzimy również najstarszy kościół – bazylikę pw. św. Mikołaja – budowany od 1286 roku przez 130 lat, a także istniejące od 1883 r. Muzeum im. Ks. Dr. Władysława Łęgi. Muzeum mieści się w zabytkowych budynkach byłego klasztoru benedyktynek, spichrzach zbożowych oraz w Pałacu Opatek. Obejmuje także ruiny zamku krzyżackiego na Górze Zamkowej z 23 metrową wieżą Klimek, z której podziwiać będziemy wspaniałą panoramę, jaka roztacza się na miasto i Dolinę Wisły.

Wśród wielu interesujących wystaw obejrzymy m.in. ekspozycję pt. „Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu w latach 1920-1939”, poświęconą historii szkoły wojskowej i życiu
w koszarach. Do jej dziejów wpisali się m.in. kawalerzyści z 18. Pułku Ułanów Pomorskich –  znani nam z historycznej Szarży pod Krojantami, której 80-rocznicę w tym roku będziemy obchodzić. Ekspozycja przybliża zagadnienia związane z wszechstronnym wykształceniem kawalerzysty oraz jego wyposażeniem.

Kolejną atrakcją będzie wyprawa z przewodnikiem do Fortu Wielka Książęca Góra, którego budowę Prusacy rozpoczęli w 1889 r. (m.in. schrony, wartownie), a w 1920 roku mocno zdewastowane obiekty przejęło Wojsko Polskie. Do zwiedzania fortu prosimy zabrać ze sobą latarki. W kantynie przy forcie będzie możliwość spożycia posiłku (we własnym zakresie – koszt dwudaniowego obiadu ok. 20 zł).

Po południu w ramach programu wycieczki odwiedzimy jeszcze Geotermię Grudziądz, gdzie przez 1,5 godziny będziemy mogli zrelaksować się po dniu pełnym wrażeń, korzystając z leczniczej tężni solankowej (należy zabrać obuwie na zmianę, np. klapki) lub basenów solankowych (strój kąpielowy).

Zapisy chętnych członków Towarzystwa Przyjaciół Muzeum przyjmujemy do dnia
5 września br.  w Domu na Murach – ul. Podmurna 7 lub telefonicznie pod nr 52 397 23 19, 52 397 43 92 (prosimy podać nr PESEL do ubezpieczenia). Osoby chętne spoza Towarzystwa mogą być zapisane na liście rezerwowej, jeśli pozostaną wolne miejsca, będą dopisane do listy głównej (decyduje kolejność zgłoszeń).

Koszt uczestnictwa w wycieczce dla członków opłacających składki to 40 zł. Koszt dla pozostałych osób wynosi 50 zł. Koszt korzystania z Geotermii we własnym zakresie: tężnia dla grupy – 5 zł/os., baseny dla grupy – normalny 26 zł/os., ulgowy 22 zł/os.

Wyjazd z Chojnic o godz. 8.00. Zbiórka uczestników o godz.7.45 na pl. Emsdetten (przy Wszechnicy Chojnickiej). Przewidywany powrót ok. godz. 20.30.

Serdecznie zapraszamy!

 

---------------------------------------------------------------------------------------

 

Wycieczka do Grudziądza zorganizowana 15 września 2019 r. w ramach 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem „Polski splot” już za nami. Program wycieczki obejmował zwiedzanie istniejącego od 1883 roku Muzeum im. Ks. Dr. Władysława Łęgi, mieszczącego się w zabytkowych budynkach byłego klasztoru benedyktynek, spichrzach - dawnych magazynach zbożowych oraz w Pałacu Opatek. O dziejach Muzeum oraz jego zbiorach sztuki, historii i archeologii bardzo interesująco opowiedziała starszy kustosz Małgorzata Kurzyńska.

 

Obejrzeliśmy również nową, stałą ekspozycję pt. „Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu w latach 1920-1939” poświęconą historii szkoły i życiu w koszarach, nawiązującą również do dziejów wyszkolonych tam kawalerzystów z 18. Pułku Ułanów Pomorskich znanych nam z historycznej Szarży pod Krojantami, której 80. rocznicę w tym roku obchodziliśmy. Oprowadzający po wystawie kierownik działu historii Dawid Schoenwald przybliżył nam zagadnienia związane z wszechstronnym wykształceniem kawalerzysty oraz jego wyposażeniem. Usłyszeliśmy też dużo anegdotek i ciekawostek humorystycznych na temat kawalerzystów i ich koni. Grudziądzkie Muzeum opiekuje się także ruinami zamku krzyżackiego na Górze Zamkowej z 23 metrową wieżą Klimek, z której to podziwialiśmy malowniczą panoramę, jaka roztacza się na miasto i Dolinę Wisły. Zachwycała starówka z zabytkowymi spichrzami, Bramą Wodną i Rynkiem z urokliwymi kamieniczkami, wśród których najstarsza zachowana – „Pod Łabędziem” - pochodzi z przełomu XVI i XVII wieku. Urokowi grudziądzkiemu Rynkowi dodaje postawiona w narożniku placu ławeczka z Mikołajem Kopernikiem-ekonomistą, który w 1522 roku prawdopodobnie w ratuszu na Rynku wygłosił swój traktat o monecie.

 

W ramach programu w towarzystwie przewodnika zwiedziliśmy również prywatne muzeum opiekujące się Fortem Wielka Książa Góra, którego budowę rozpoczęli Prusacy w 1889 roku (m.in. schrony, wartownie, lazaret), a w 1920 roku mocno zdewastowane obiekty przejęło Wojsko Polskie. W czasie niemieckiej okupacji Fort był miejscem kaźni wielu tysięcy grudziądzan.

 

Zwieńczeniem naszej wyprawy była wizyta w Geotermii Grudziądz, gdzie mogliśmy zrelaksować się w tężni lub basenach solankowych po dość intensywnym, pełnym wrażeń dniu.