MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Wydawnictwa
(11kB)

Katalog wystawy pt. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce, prezentuje jej treści, zachęcając do zapoznania się z ciekawą, nietypową koncepcją jej scenariusza. Przygotowany i wydany wspólnie przez Muzeum H – E w Chojnicach i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie...

Kolejne prace Józefa Chełmowskiego w zbiorach chojnickiego Muzeum

Strona główna » Kolejne prace Józefa Chełmowskiego w zbiorach chojnickiego Muzeum

W minionym tygodniu do zbiorów Muzeum Historyczno-Etnograficznego im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach trafiła kolekcja dzieł autorstwa ludowego artysty kaszubskiego z Brus – Jagli, Józefa Chełmowskiego. Cała kolekcja składająca się głównie z rzeźb, a także malarstwa na szkle i obrazu olejnego, łącznie 26 obiektów należy do najbardziej reprezentatywnych,  pochodzących z najlepszego okresu twórczego artysty. Pozyskanie jej z rąk prywatnego kolekcjonera jest następstwem projektu zakładającego inwentaryzację twórczości Józefa Chełmowskiego znajdującej się w posiadaniu osób prywatnych i przywrócenie ich do domeny publicznej poprzez umieszczenie ich na wortalu pod adresem www.chelmowski.chojnicemuzeum.pl.

Zakup nabytych przez Muzeum prac został współfinansowany przez Urząd Miasta Chojnice oraz Starostwo Powiatowe w Chojnicach.