MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Wydawnictwa
(11kB)

Katalog wystawy pt. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce, prezentuje jej treści, zachęcając do zapoznania się z ciekawą, nietypową koncepcją jej scenariusza. Przygotowany i wydany wspólnie przez Muzeum H – E w Chojnicach i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie...

Kolekcja sztuki

Kolekcje » Kolekcja sztuki

od początku istnienia muzeum gromadzi zbiory sztuki sakralnej regionu, kolekcję portretów szlachty pomorskiej i mieszczaństwa XVIII-XX w. oraz zbiory pomorskiego malarstwa, grafiki i rysunku, zwłaszcza w kategorii "chojniciana" z okresu XIX-XX w. Posiada m.in. cenną kolekcję twórczości graficznej i medalierstwa Leona Stanisława Kaweckiego (1921-2000) – chojniczanina tworzącego w USA. Gromadzi kolekcje: malarstwa Kazimierza Jasnocha (1896-1966) – ucznia Axentowicza, oraz kolekcję pejzażu Pomorza i Kaszub.

 • Henryk Czaman - Madonna

  Grafika należy do najdawniejszej części zbioru sztuki Muzeum w Chojnicach. Ofiarowana została przez autora Julianowi Rydzkowskiemu w dniu 18 czerwca 1965 r, co zapisał autor w formie imiennej dedykacji na oprawie grafiki.

 • Grafika – Brama Człuchowska Chojnice

  Grafika jest jedną z trzech prac Franciszka Konitzera (1882-1951) – mało znanego grafika, malarza i pedagoga – zachowanych w zbiorach muzeum w Chojnicach. Artysta urodził się w Czersku  k. Chojnic. Swoją artystyczną aktywność związał na krótko z Chojnicami, a głównie z Grudziądzem i Bydgoszczą.

 • I cóż mi po tych liściach – prof. Błażej Ostoja Lniski, 2001

  Grafika jest jedną z trzech prac litograficznych Autora ofiarowanych do Kolekcji Współczesnej Sztuki Polskiej Muzeum w Chojnicach w 2014 r. podczas wernisażu wystawy dwóch artystów – Ojca i Syna – Włodzimierza i Błażeja Ostoja Lniskich pt. Ostoja Lniscy. Między akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce – prezentowanej w muzealnej Galerii w baszcie Kurza Stopa.

 • Morze Białe

  Obraz z kolekcji Galerii Współczesnej Sztuki Polskiej muzeum w Chojnicach autorstwa wybitnego polskiego malarza i grafika – Tadeusza Dominika stanowi przykład twórczości łączonej z  nurtem najbardziej charakterystycznych zjawisk w polskim malarstwie współczesnym.

 • Tabun / Galop /

  Grafika została zakupiona do zbiorów Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach przy okazji odbywającej się w 2011 roku, w Kurzej Stopie wystawy pt. Józef Wilkoń. Kurza Stopa i zwierzęta.

 • With wings / Uskrzydlony

  Uskrzydlony – to dzieło malarskie będące częścią zespołu obrazów, rysunków i tkanin noszących wspólnie tytuł Elementy uskrzydlone. Obraz wykonany został na płótnie w olejnej technice laserunkowej i możemy umieścić go w nurcie abstrakcji emocjonalnej.

Strony: