MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Wydawnictwa
(11kB)

Katalog wystawy pt. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce, prezentuje jej treści, zachęcając do zapoznania się z ciekawą, nietypową koncepcją jej scenariusza. Przygotowany i wydany wspólnie przez Muzeum H – E w Chojnicach i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie...

Koń z rzędem. Rząd koński i oporządzenie jeździeckie na świecie XV-XX w.

Archiwum » Koń z rzędem. Rząd koński i oporządzenie jeździeckie na świecie XV-XX w.

Rząd koński (staropolskie: osiodłanie) - terminem tym zazwyczaj określa się wyposażenie umożliwiające jazdę wierzchem, w skład którego wchodziły: siodło z popręgiem, puśliskami i strzemionami, podpierśnik, podogonie oraz ogłowie z wodzami. W zależności od okresu, regionu i przeznaczenia rzędu, wyposażenie to było bardziej rozbudowane, a w jego skład wchodziły np.: olstra, derka lub czaprak czy różnego rodzaju sakwy. Podobnie rzecz miała się w przypadku jeźdźca z jego głównym atrybutem, jakim były prezentujące ogromną różnorodność ostrogi. W jeździeckim ekwipunku znaleźć możemy także nahajkę, arkan, ściągawkę do potu, bolas i wiele innych przedmiotów.
Prezentowana wystawa jest niejako owocem prawie pięćdziesięcioletniego okresu tworzenia i rozwoju niezwykłej kolekcji. Tym ciekawszej, iż związanej z osobą, dla której konie i jeździectwo to nie tylko pasja, ale również zawód. Na unikalny charakter kolekcji składa się wiele elementów, by wymienić tylko rozległe ramy chronologiczne, zasięg geograficzny czy wreszcie różnorodność zgromadzonych przedmiotów. Znajdują się w niej obiekty z okresu od XV do XX w., pochodzące m.in. z Mongolii, Kazachstanu, Afganistanu, Afryki, USA i Meksyku, siodła, ogłowia czy różne typy strzemion, kiełzn i ostróg. Na wystawie zaprezentowano ponad 200 przedmiotów z kolekcji Wojciecha Tomasza Biernawskiego. Dodatkowo wystawę wzbogaciło kilkanaście obiektów pochodzących ze zbiorów Stada Ogierów w Starogardzie Gdańskim i innych kolekcji prywatnych.

 

Autor wystawy: Marcin Synak

październik 2013 – luty 2014 r.
wernisaż: 19 października 2013  r.
Brama Człuchowska, ul. Podmurna 13