MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Wystawa w Sworach
(11kB)

 


 

(11kB)(11kB)
Wydawnictwa
(11kB)

monograficzny album prezentujący niepowtarzalną twórczość jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów ludowych Kaszub - Józefa Chełmowskiego z Jaglii k. Brus
/powiat Chojnice/. 


Obradom XIII Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego organizowanej w dniach
12-13 maja 2016 roku
w Chojnicach - Charzykowach
towarzyszyła wystawa:

 

(11kB)

Kultowe miejsca Gotów. Cmentarzysko z kręgami kamiennymi w Odrach

Aktualne wystawy » Kultowe miejsca Gotów. Cmentarzysko z kręgami kamiennymi w Odrach

Ekspozycja wprowadzi zwiedzających w niezwykły świat Gotów, użytkujących od I do III w. n.e. cmentarzysko w Odrach, poprzez prezentację ich ciekawych dziejów oraz kultury materialnej, wyrażającej się w kunsztownie wykonanej biżuterii, elementach stroju, a także tajemniczej sfery wierzeń i zwyczajów powiązanych z wyjątkową architekturą grobową – kamiennymi kręgami i kurhanami. Na kamieniach i głazach wchodzących w skład kręgów i kurhanów odkryto bogactwo gatunków porostów – bytujących tam od setek i więcej lat, trudnych do uchwycenia gołym okiem. Na wystawie będzie można poznać ich strukturę, właściwości i znaczenie, a także otaczający cmentarzysko świat przyrody – Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie.


Jak wyraża to w swoim wierszu Kręgi Kamienne I lichenolog i poeta prof. Ludwik Lipnicki - świat porostów i świat Gotów współistnieją i nawzajem się przenikają.