MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Wydawnictwa
(11kB)

Katalog wystawy pt. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce, prezentuje jej treści, zachęcając do zapoznania się z ciekawą, nietypową koncepcją jej scenariusza. Przygotowany i wydany wspólnie przez Muzeum H – E w Chojnicach i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie...

Lemańczyk. Katalog twórczości

Wydawnictwa » Lemańczyk. Katalog twórczości

Album poświęcony prezentacji twórczości znanego i cenionego współczesnego pomorskiego artysty Kazimierza Lemańczyka ,wydany przy okazji jego retrospektywnej wystawy malarstwa i grafiki urządzonej w muzealnej Galerii w Kurzej Stopie w Chojnicach wraz z benefisem, podsumowującym 35 –lecie twórczości (grudzień 2010- luty 2011). K. Lemańczyk uzyskał dyplom w pracowni grafiki prof. Edmunda Piotrowicza na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w 1978 r. Ma na swym koncie ponad 30 wystaw indywidualnych, udział w wielu znaczących wystawach sztuki polskiej w kraju i za granicą, min, we Francji i Niemczech. Album opracowany edytorsko przez artystę, z komentarzem autorskim i pod redakcją córki Martyny M.Lemańczyk, z omówieniem Barbary Zagórskiej, obrazuje ciekawą, artystyczno – intelektualną osobowość grafika, malarza, rysownika, także projektanta i fotografika. Katalog wydany staraniem muzeum i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum H – E w Chojnicach, zaopatrzony jest w noty o twórczości w j. angielskim, niemieckim i francuskim.


Chojnice 2010, stron 64 , format 26 x 24,
cena 16 zł