MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Wystawa w Sworach
(11kB)

 


 

(11kB)(11kB)
Wydawnictwa
(11kB)

monograficzny album prezentujący niepowtarzalną twórczość jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów ludowych Kaszub - Józefa Chełmowskiego z Jaglii k. Brus
/powiat Chojnice/. 


Obradom XIII Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego organizowanej w dniach
12-13 maja 2016 roku
w Chojnicach - Charzykowach
towarzyszyła wystawa:

 

(11kB)

Magia średniowiecznych Chojnic. Bożena Duda. Malarstwo

Archiwum » Magia średniowiecznych Chojnic. Bożena Duda. Malarstwo

Już tylko do końca lutego można zwiedzać wystawę malarstwa Bożeny Dudy "Magia średniowiecznych Chojnic".


Na ekspozycji zaprezentowano 74 obrazy Autorki z różnych okresów jej twórczości. Są wśród nich prace z końca lat 70., późniejsze – obrazujące jej zainteresowania światem pierrotów, księżniczek, nierzeczywistych trefnisiów i także najnowsze, namalowane specjalnie z okazji prezentacji w Chojnicach, skupiające uwagę na mieszczańskich tradycjach miasta, sięgających wieków średnich. Zjawiskowe postaci dziewcząt ubranych w stroje nawiązujące do mody z dawnych obrazów, rycerz w zbroi na koniu przywołujący skojarzenia z mistrzem krzyżackim, duszki i trefnisie uobecniające zachowaną do dziś, rozpoznawalną architekturę średniowiecznej, chojnickiej fary i Bramy Człuchowskiej, czy także baśniowa panorama miasta otoczonego murami i basztami obronnymi – to tylko niektóre motywy treściowe obrazów, które poprzez malarską wyobraźnię odwołują się do rzeczywistej, bogatej przeszłości miasta. Ekspozycja w chojnickim muzeum doskonale reprezentuje całą twórczość artystki, która tchnie liryzmem, prostotą i subtelnym pięknem, wyrażonym perfekcyjnym warsztatem malarskim. Wystawie, która budzi żywe zainteresowanie wśród zwiedzających, towarzyszy wydany przez muzeum katalog, dokumentujący dorobek Artystki. 

 

Bożena Duda uzyskała dyplom w pracowni malarskiej prof. Kazimierza Śramkiewicza w Katedrze Malarstwa i Rysunku Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku w 1972 r. Prezentowała swoje prace malarskie na 28 wystawach indywidualnych oraz 74 wystawach zbiorowych. Od 1972 r. należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Wielokrotnie brała udział w aukcjach charytatywnych, m.in. w latach 80-tych na rzecz NSZZ „Solidarność”, dla dzieci chorych na autyzm - Fundacja „Synapsis”, na chleb dla ludzi bezdomnych - Fundacja im. Św. Brata Alberta. Przypadający w 2017 r. jubileusz 45 lat pracy twórczej, Artystka uhonorowała obszerną wystawą retrospektywną w Galerii ZPAP w Gdańsku.

Jej prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, muzeów w Toruniu, Chojnicach oraz w wielu instytucjach Wybrzeża i zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą, m. in. w Norwegii, Szwecji, Niemczech, USA, Turcji, Szwajcarii, Kanadzie, Czechach, Słowacji, Grecji, Bułgarii, Holandii, Włoszech, Japonii, Jordanii.

Jest laureatką licznych nagród i wyróżnień, m.in. uzyskała stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od 1980 roku współpracuje z galeriami w Japonii.

Artystka eksponowała swoje malarstwo w Chojnicach dwukrotnie - na wystawach muzealnych w 1988 r. w Bramie Człuchowskiej oraz rok później w Baszcie Szewskiej.