MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Wystawa w Sworach
(11kB)

 


 

(11kB)(11kB)
Wydawnictwa
(11kB)

monograficzny album prezentujący niepowtarzalną twórczość jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów ludowych Kaszub - Józefa Chełmowskiego z Jaglii k. Brus
/powiat Chojnice/. 


Obradom XIII Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego organizowanej w dniach
12-13 maja 2016 roku
w Chojnicach - Charzykowach
towarzyszyła wystawa:

 

(11kB)

Męka Pańska

Kolekcje » Kolekcja historyczna » Męka Pańska

Nr Inw.: MCh/E-120
Składanka drewniana w butelce
czas powstania : XIX – XX w.
wymiary:  wys. 6 cm, szer. 3 cm

Ta nietypowa „rzeźba”, wykonana przez nieznanego twórcę ludowego, należy do najstarszych zbiorów Muzeum, pochodzących jeszcze z przedwojennej kolekcji Juliana Rydzkowskiego.

Szklana buteleczka iniekcyjna, zamknięta gumowo-aluminiowym kapslem, z umieszczonym wewnątrz zbiorem przedmiotów o tematyce pasyjnej, sporządzonym z rzeźbionych elementów drewnianych połączonych ze sobą za pomocą kleju.

Są to przedmioty należące do Arma Christi lub inaczej Arma Passionis czyli Symboli Męki Chrystusa. W buteleczce można wyodrębnić: pochodnię jako symbol pochodni niesionych przez żołnierzy, którzy pojmali Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym, Krzyż jako główny symbol męki Jezusa, trzy gwoździe którymi przytwierdzono do krzyża Jego dłonie i nogi oraz młotek, którym je przybito, włócznie – tę na której podano umierającemu ocet na gąbce oraz drugą, za pomocą której przebito Jego bok, w końcu cęgi, którymi wyciągnięto gwoździe i drabina użyta przy zdejmowaniu ciała z krzyża.