MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Wydawnictwa
(11kB)

Katalog wystawy pt. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce, prezentuje jej treści, zachęcając do zapoznania się z ciekawą, nietypową koncepcją jej scenariusza. Przygotowany i wydany wspólnie przez Muzeum H – E w Chojnicach i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie...

Moja przygoda w muzeum 2014

Moja przygoda w muzeum » Moja przygoda w muzeum 2014


Prace wybrane w I etapie Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży Moja Przygoda w Muzeum 2014, w Muzeum H – E w Chojnicach zakwalifikowane do II etapu finałowego w Muzeum Okręgowym w Toruniu.

 
1. Szkoła Podstawowa Nr 5, ul. Wicka Rogali 18, 89-604 Chojnice,
opiekun plastyczny – Justyna Barwina


Grupa 2: 10-12 lat

1. Agata Łuczak, lat 12, kl. VI f, Pablo Picasso „Dziewczyna z lustrem”

2. Agnieszka Spitzka, lat 11, kl. V f, Maurice de Vlaminck „Zbieracze ziemniaków”

3. Aleksandra Grubicka, lat 10, kl. IV c, Stanisław Wyspiański „Portret dziewczynki”

4. Adam Wałdoch, lat 12, kl. VI e

5. Aleksandra Karasiewicz, kl. VI d, Piotr Michałowski „Stajenny trzymający konie”

6. Jan Lamczyk, lat 12, Alfred Sisley „Zimowy pejzaż w Louveciennes”

7. Magda Wałdoch, lat 12

8. Michał Orzołek, lat 11

9. Aleksandra Gostomska, lat 11, Auguste Renoir „Huśtawka”

10. Maks Nowak, lat 12, kl. VI f

11. Magda Pigońska, kl. VI e, Edgar Degas

12. Hubert Roschek, lat 11, kl. V c, Vincent van Gogh

13. Weronika Besków, lat 11, Jacques-Louis David „Portret konny Stanisława Kostka Potockiego”

14. Emilia Lemanczyk, lat 10, kl. IV a, „Fragment psałterza średniowiecznego”

15. Julia Kruk, lat 10, kl. IV b, „Malarstwo kropkowe Aborygenów”

 

2. Zespól Szkół w Silnie, ul. Główna 39, 89-620 Chojnice, opiekun plastyczny – Justyna Barwina

 

Grupa 2: 10-12 lat

1. Szymon Drzewicki, lat 11, kl. V, Auguste Renoir „Truskawki”

 

Grupa 3: 13-15 lat

1. Klaudia Dammer, lat 15, Brian Hugh Warner

 

Grupa 4: 16-19 lat

1. Natalia Kufel, lat 16, kl. II, Victor Vasarely

 

3. Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach, ul. Dworcowa 18, 89-632 Brusy, opiekun plastyczny – Renata Goebel

 

Grupa 1: 5-9 lat

1. Anna Grela, lat 5, Rafael Santi „Madonna na łące” - fragment

2. Agata Grela, lat 6, Stanisław Wyspiański „Portret Elizy Pareńskiej”

3. Gracjan Czapiewski, lat 7, Józef Chełmoński „Powitanie słońca. Żurawie”

4. Dominika Rumel Czarnowska, lat 8, P. A. Renoir „Sekwana w Asnieres”

5. Borys Zarębski, lat 5, P. A. Renoir „Sekwana w Asnieres”

6. Weronika Wera, lat 8, Józef Chełmoński „Powitanie słońca. Żurawie”

7. Marta Gierszewska, lat 6, Vincent van Gogh „Martwa natura: Dwanaście słoneczników w wazonie”

8. Krzysztof Mochol, lat 6, Vincent van Gogh „Taras kawiarni w nocy”

 

Grupa 2: 10-12 lat

1. Natalia Stoltman, lat 12, Claude Monet „Kobieta z parasolką”

2. Wiktoria Rekowska, lat 12, Amadeo Modigliani „Hanka Zborowska w białym kołnierzyku”

3. Roksana Rekowska, lat 10, Józef Chełmoński „Powitanie słońca. Żurawie”

 

Grupa 3: 13-15 lat

1. Alicja Czapiewska, lat 13, Tamara Łampicka „Dziewczyna z rękawiczkami”

2. Julia Pałubicka, lat 13, Paul Cezanne „Martwa natura z komodą”

3. Karolina Rytlewska, lat 14, Paul Cezanne „Wiadukt w Estaque”

 

Grupa 4: 16-19 lat

1. Klaudia Lubińska, lat 16, Abstrakcja

 

4. Liceum Ogólnokształcące im. Filomatów Chojnickich w Chojnicach, ul. Nowe Miasto 4-6, 89-600 Chojnice, opiekun plastyczny – Leszek Pepliński

 

5. Zespół Szkół Nr 7, ul. Tuwima 2, 89-600 Chojnice, opiekun plastyczny – Anita Krawczyk

 

Grupa 2: 10-12 lat

1. Julia Izakiewicz, kl. IV b, Leonardo da Vinci „Dama z łasiczką”

2. Jagoda Rydygier, kl. V c

 

Grupa 3: 13-15 lat

1. Kacper Rekowski, kl. III b, El Greco „Autoportret“

 

6. Szkoła Podstawowa w Lubni, ul. Szkolna 13, 89-632 Brusy, opiekun plastyczny – Marek Blech

 

Grupa 2: 10-12 lat

1. Marta Mucha, lat 12, kl. VI, Vincent van Gogh „Gałęzie migdałowca”

2. Natalia Plata, lat 11, kl. V, Paul Gauguin „Żółty Chrystus”

 

7. Gimnazjum w Lubni, ul. Szkolna 13, 89-632 Brusy, opiekun plastyczny – Marek Blech

 

Grupa 3: 13-15 lat

1. Jagoda Peplińska,, lat 15, kl. III a, Schiele Egon „W głębi siebie (Mężczyzna i śmierć)”

2. Michalina Warsińska, lat 15, kl. II a, Paul Cézanne „Portret Victora Choqueta”

3. Faustyna Sieracka, lat 15, Witold Pałka „Kwiaciarnie”

4. Julia Janikowska, lat 14, kl. II b, Hanna Rudzka - Cybisowa „Orłowo”

5. Monika Mucha, lat 15, Claude Monet „Maki”

6. Izabela Warsińska, lat 15, kl. III b, Janiak „Fontanna”

7. Magdalena Warsińska, lat 14, kl. II b, Hanna Rudzka - Cybisowa „Pejzaż Paryski”

8. Wiktoria Sieracka, lat 14, kl. II b

9. Bernadeta Rolbiecka, lat 15, kl. III b, Witold Pałka „Bez tytułu”

10. Dominika Daszkowska, lat 14, kl. II a, Józef Pankiewicz „Martwa natura z kawonami”

 

8. Wiejski Dom Kultury w Swornegaciach, ul. Mestwina, 89-608 Swornegacie, opiekun plastyczny – Roman Szyszka

 

Grupa 3: 13-15 lat

1. Paulina Depka Prądzynska, lat 15 – 1). „Meksyk”

   2). „Skansen”

2. Agata Naparty, lat 14, „Kolorowy zawrót głowy”

3. Ewelina Gostomczyk, lat 13, „Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego w Swornegaciach”

 

9. Chojnicki Dom Kultury, ul. Swarożyca 1, 89-600 Chojnice, opiekun plastyczny – Wanda Sawicka

 

Grupa 1: 5-9 lat

1 Amelia Gierszewska, lat 9, „Inspiracja sztuką fotografii”

2. Katarzyna Sołtysiak, lat 9, „Stańczyk Jana Matejki”

3. Kinga Modrzejewska, lat 7, „Inspiracja kwiatowa”

4. Julia Szlanga, lat 8, „Malarstwo Marc’a Chagalla”

5. Tymon Leda, lat 6, „Wiatrak wg  J. Stanisławskiego”

6. Lena Płuciennik, lat 6, „Na wystawie Józefa Wilkonia”

7. Miriam Szypryt, lat 8, „Koniki Wilkonia”

8. Julia Klozak, lat 7, „Biegnące konie wg Józefa Wilkonia”

9. Nadia Gierszewska, lat 9, „Inspiracja twórczością Vincenta van Gogha”

10. Agata Synoradzka, lat 8, „Byk z Lascaux”

11. Amelia Morzuch, lat 6, „Inspiracja wystawą Józefa Wilkonia w Chojnicach”

12. Dominik Śliwiński, lat 7, „Lis i zając – sztuka polskiej ilustracji”

13. Emilia Spisak, lat 9, „Matka Boska z aniołami”

14. Marta Byszewska, lat 6, „Słodki zajączek wg A. Dűrera”

15. Mateusz Byszewski, lat 8, „Józef Wilkoń inspiracją dla dzieci”

16. Amelia Byszewska, lat 9, „Smutny Klaun”

17. Julia Glamowska, lat 9, „Lilie wodne – temat impresjonistyczny”

18. Adam Wróblewski, lat 8, „Na wystawie Józefa Wilkonia”

19. Aleks Matusik, lat 7, „Prehistoryczny byk”

20. Zofia Grabowska, lat 9, „Smutny Klaun”

 

Grupa 2: 10-12 lat

1. Anna Matusik, lat 10, „Krzyk”

2. Michalina Rudnik, lat 11, „Portret wg St. Wyspiańskiego”

3. Laura Kochan, lat 12 – 1). „Portret dziewczyny wg St. Wyspiańskiego”

                                         2). „Geysha”

4. Aleksandra Roszyk, lat 12, „Spojrzenie Mony Lizy”

5. Agnieszka Pawłowska, lat 11, „Na wystawie Józefa Wilkonia”

6. Julia Miszewska, lat 12, „Twarz” – inspiracja drzeworytem japońskim

 

Grupa 3: 13-15 lat

1. Aleksandra Gostomska, lat 13, „Inspiracja dziełami Vincenta van Gogha”

2. Małgorzata Kubiś, lat 13, „Niezwykłe światło w Muzeum Etnograficznym”

3. Paulina Wróblewska, lat 14, „Geysha” – inspiracja drzeworytem japońskim

4. Aleksandra Ringwelska, lat 15, „Smok” – inspiracja drzeworytem japońskim

 

Grupa 4: 16-19 lat

1. Anna Kwasigroch, lat 17, Jan Stanisławski „Ule na Ukrainie”

2. Natalia Ringwelska, lat 17, „Pomarańczarka”

3. Emilia Stopa, lat 17, „Dziewczęta przy pianinie wg A. Renoir’a”

 

10. Szkoła Podstawowa Nr 3, ul. Dworcowa 6, 89-620 Chojnice, opiekun plastyczny – Krystyna Topolewska

 

Grupa 2: 10-12 lat

1. Maria Leszczyńska, kl. VI a, Leonardo da Vinci „Święta Anna Samotrzecia”

2. Aleksandra Brünn, lat 12, kl. V, „Koncert 1933”

3. Ola Glaza, kl. VI a, T. Gainsborought „Portret niebieskiego chłopca”

4. Karolina Gawin, lat 12, kl. VI a, Józef Chełmowski „Matka Boska”

5. Karolina Kosecka, lat 12, kl. VI c, Muzeum. Wnętrze Bramy Człuchowskiej – strój kaszubski.

6. Agata Rekowska, lat 11, kl. V a, Edward Munch „Krzyk”

 

opiekun plastyczny – Katarzyna Ginter

 

Grupa 1: 5-9 lat

1. Lidia Fryca, kl. II, Hermann Niebuhr

2. Kacper Knitter, kl. III, Brama Człuchowska, Chojnice

3. Wiktoria Wiśniewska, kl. II

4. Mikołaj Lica, kl. III, Justyna Kopania „Jesień”

 

Grupa 2: 10-12 lat

1. Miłosz Nieżurawski, lat 10, kl. III c, Stanisław Wyspiański „Józio Feldman”

 

11. Przedszkole Niepubliczne „Promyczek”, ul. F. Ceynowy 20, 89-604 Chojnice, opiekun plastyczny – Gabriela Laska

 

Grupa 1: 5-9 lat

1. Maja Mionskowska, lat 6, replika „Bitwy pod Grunwaldem”

 

opiekun plastyczny – Renata Piekarska

 

Grupa 1: 5-9 lat

1. Jakub Błociński, lat 6, „Skansen – Wdzydze Kiszewskie”

 

12. Szkoła Podstawowa Nr 1, ul. 31 Stycznia 21/23,89-600 Chojnice, opiekun plastyczny – Elżbieta Połom

 

Grupa 1: 5-9 lat

1. Ola Łangowska, lat 8, kl. II c, „Kopuła Michała Anioła. Bazylika św. Piotra w Rzymie”

 

Grupa 2: 10-12 lat

1. Agata Rekowska, lat 12, kl. V b – 1). „Widok na starówkę Chojnic”

                                                           2). Wnętrze Kościoła Gimnazjalnego w Chojnicach

2. Joanna Zielińska, lat 12, kl. VI b, Rafael Santi „Madonna z Jezusem i Św. Janem”

3. Pola Bizio, lat 12, kl. VI c, kopia witrażu Francois Taureilles „Św. Austeremoniusz wśród dzikich zwierząt”

4. Sandra Meller, lat 12, kl. V d, Pablo Picasso „Kobieta z książką“

5. Wiktoria Kobus, lat 11, kl. IV a, Anna Bilińska „Kobieta z dzieckiem”

6. Adam Jażdżewski, lat 11, kl. V a, „Miasteczko”

 

Grupa 3: 13-15 lat

1. Sara Kasperska, lat 13, kl. VI d, „Deszcz”

2. Kamil Leszczyński, lat 13, kl. VI d, Michał Anioł „Pieta watykańska”

 

13. Gimnazjum Nr 2, ul. Szpitalna 3, 89-600 Chojnice, opiekun plastyczny – Ewa Dorszyńska

 

Grupa 3: 13-15 lat

1. Wiktoria Śramska, lat 14, „Judyta i Holofernes”

 

opiekun plastyczny – Małgorzata Bratz-Ciemińska

 

Grupa 3: 13-15 lat

1. Paulina Kąkolewska, lat 15, kl. II b, J. M. W. Turner „Holenderskie statki w wichurze”

2. Anna Kwasigroch, lat 13, kl. I b, Marc Chagall „Kobieta z bukietem”

 

14. Niepubliczne Przedszkole Integracyjne „Skrzaty”, ul. Młodzieżowa 5, 89-600 Chojnice, opiekun plastyczny – Katarzyna Jarzemska

 

Grupa 1: 5-9 lat

1. Oliwia Jarzemska, lat 6, Tadeusz Makowski „Dzieci w szpiczastych czapeczkach”

 

15. Zespół Szkół w Nowej Cerkwi, ul. Szkolna 11, 89-620 Chojnice, opiekun plastyczny – Irena Wittbrodt


Grupa 3: 13-15 lat

1. Filip Bacławski, lat 13, Vincent van Gogh „Słoneczniki”

2. Martyna Bacławska, „Kubistyczne inspiracje” na podstawie „Czerwonego fotela” Pablo Picasso

 

16. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, ul. Ogrodowa 2, 89-632 Brusy, opiekun plastyczny – Marcin Stoltmann

 

Grupa 2: 10-12 lat

1. Zuzanna Spierewka, lat 11, kl. IV d, „Muzeum w Gdańsku”

2. Dominik Zblewski, lat 12, kl. V c, „Chata kaszubska w Wielu”

3. Anna Piekarska, lat 11, kl. IV a, „Muzeum Piernika w Toruniu”

 

17. II Liceum Ogólnokształcące, ul. Świętopełka 1, 89-600 Chojnice, opiekun plastyczny – Elżbieta Połom

 

Grupa 4: 16-19 lat

1. Mikołaj Podolski, lat 18, „Galeria Współczesnej Sztuki Polskiej”

 

18. Szkoła Podstawowa w Kosobudach, ul. Szkolna 20, 89-632 Brusy, opiekun plastyczny – Małgorzata Sznajdrowska

 

Grupa 1: 5-9 lat

1. Agnieszka Gromowska, lat 9, kl. III, „Przygoda z panem Makowskim”

2. Monika Zakrzewska, lat 9, kl. III, Tadeusz Makowski „Wiejskie podwórko”

 

Grupa 2: 10-12 lat

1. Oliwia Kin, lat 11, kl. V, Tadeusz Makowski „Czworo dzieci”

2. Julia Zakrzewska, lat 11, kl. V, Tadeusz Makowski „Jazz”