MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Wydawnictwa
(11kB)

Katalog wystawy pt. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce, prezentuje jej treści, zachęcając do zapoznania się z ciekawą, nietypową koncepcją jej scenariusza. Przygotowany i wydany wspólnie przez Muzeum H – E w Chojnicach i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie...

Moja przygoda w muzeum 2017

Moja przygoda w muzeum » Moja przygoda w muzeum 2017

 

Z prawdziwa radością informujemy, że Jury XXXIX edycji Międzynarodowych Spotkań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży pt. Moja Przygoda w Muzeum, organizowanych przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, po obejrzeniu ponad 1600 prac nadesłanych w tym roku z Bułgarii, Chin, Łotwy, Ukrainy i Polski zadecydowało, iż jedną z 20 nagród głównych otrzymuje Oskar Werski z Lichnów. Oskar wykonał pracę plastyczną pt. Karawana, inspirowaną twórczością słynnego hiszpańskiego malarza Salwadora Dali, pod kierunkiem Danuty Wolińskiej – wieloletniego opiekuna plastycznego uzdolnionej artystycznie młodzieży, prowadzącej warsztaty plastyczne w Chojnickim Centrum Kultury. Uroczyste wręczenie nagrody głównej Oskarowi Werskiemu odbyło się dnia 15.09.2017. w Muzeum w Toruniu.

 

Ponadto dalszych 6 prac uczniów regionu chojnickiego zostało uhonorowanych wyróżnieniami w formie listów gratulacyjnych i prezentacją prac na pokonkursowej, międzynarodowej wystawie w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego – głównej siedziby Muzeum Okręgowym w Toruniu. Trzy z nich przyznano trzem innym uczestnikom zajęć w ChCK, prowadzonych przez Danutę Wolińską: Weronice Remus, Janowi Badtke oraz Julii Miszewskiej.  Następne trzy przypadły uczennicom, które reprezentują następujące szkoły i sekcje plastyczne: 

 

  • Agacie Buława ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Chojnicach (opiekun plastyczny - p. Elżbieta Połom)
  • Oliwii Jędrzejczyk z II Liceum Ogólnokształcącego w Chojnicach (opiekun plastyczny - p. Elżbieta Połom)
  • Alicji Czapiewskiej z Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach (opiekun plastyczny - p. Renata Goebel).

 

Listy gratulacyjne dla laureatów wyróżnionych poprzez udział w wystawie pokonkursowej w toruńskim Ratuszu zostaną wręczone po ich przesłaniu z Torunia do Muzeum Historyczno – Etnograficznego w Chojnicach na uroczystym spotkaniu w Bramie Człuchowskiej. O terminie spotkania laureaci zostaną powiadomieni przez Muzeum w najbliższym czasie.

Wystawa pokonkursowa urządzona w Muzeum Okręgowym w Toruniu, na której można zobaczyć nagrodzone i wyróżnione prace z regionu Chojnic czynna będzie do 12 listopada 2017 roku.

 

____________________________________________________________________________________

 

Rozstrzygnięcie I etapu XXIX Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży pt. MOJA PRZYGODA W MUZEUM odbędzie się wyjątkowo w Galerii ARS w Chojnicach – w podziemiach Kościoła pw. Zwiastowania NMP – w piątek 9 czerwca o godz. 13.30.

W Galerii ARS można obejrzeć również wystawę prac laureatów regionalnego etapu Konkursu, zakwalifikowanych do etapu finałowego w Toruniu. Wystawa czynna będzie w czasie rozstrzygnięcia w piątek oraz również w niedzielę 11 czerwca br. w godz. 12.00 – 15.00.

Muzeum serdecznie zaprasza laureatów i uczestników I etapu Konkursu, opiekunów plastyki oraz wszystkie osoby zainteresowane wystawą – wyjątkowo do Galerii ARS. Wejście do Galerii od strony bazyliki chojnickiej (Plac Kościelny 5).