MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Wydawnictwa
(11kB)

Katalog wystawy pt. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce, prezentuje jej treści, zachęcając do zapoznania się z ciekawą, nietypową koncepcją jej scenariusza. Przygotowany i wydany wspólnie przez Muzeum H – E w Chojnicach i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie...

Noc w Muzeum 2014

Archiwum » Noc w Muzeum 2014


Z okazji Europejskiej Nocy Muzeów - 17 maja 2014,  Muzeum  Historyczno – Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum serdecznie zapraszają do udziału w specjalnie przygotowanym programie w godz. 18.oo – 23.oo:

18.oo
Muzealna Noc w Chojnicach zainaugurowana zostanie przed Bramą Człuchowską tańcami dworskimi i plebejskimi  wraz z Bractwem Rycerskim herbu Tur. Tancerze, zachęcając do wspólnej zabawy, wprowadzą nas tanecznym korowodem w wehikuł czasu, który poprzez zwiedzanie, nocne rozmowy i wędrówki po mieście, pozwoli przenieść się w różne epoki historyczne od czasów najdawniejszych do współczesności.

Zachęcamy m. in. do zwiedzania nowo otwartych wystaw w Bramie Człuchowskiej:
 
- Non multa, sed multum. Wartość przywrócona. Zbiory Muzeum H – E w Chojnicach po konserwacji – wystawa poświęcona dziejom regionu, prezentująca najcenniejsze zabytki muzeum poddane  pracom konserwatorskim po 2000 r.

- Tajemnice łużyckich brązowników i garncarzy – wystawa ze zbiorów archeologicznych muzeów we Wrocławiu, w Zielonej Górze, Koszalinie, Poznaniu, Gdańsku, Toruniu oraz zbiorów własnych. 

- Dziedzictwo kluczy. Słowo – obraz. Zamyślenie nad Tryptykiem Rzymskim Jana Pawła II – ekspozycja fotografii będących śladem podróży do Rzymu, przygotowana z okazji Uroczystości Kanonizacji Bł. Papieża Jana Pawła II.

18.30
Na młodych pasjonatów historii, lubiących nocne wyprawy po mieście w poszukiwaniu odpowiedzi na niecodzienne zagadki, czeka Terenowy quiz historyczny, w którym będą mogli wykazać się spostrzegawczością i wiedzą o Chojnicach, a także uzyskać muzealny certyfikat: Znawca Chojnic w klasie Junior. Nagrodą za poprawne rozwiązanie quizu będzie możliwość sfotografowania się w salonie mieszczańskim w Bramie Człuchowskiej w strojach historycznych - wykonanych w ramach projektu dofinansowanego przez Powiat Chojnicki.

19.oo
W epokę kultury łużyckiej (XIII - III w.p.n.e.), kiedy tętnił życiem gród w Biskupinie, wprowadzi nas Hanna Rząska -  kurator wystawy Tajemnice łużyckich  brązowników i garncarzy w Bramie Człuchowskiej. Zobaczymy tam okazy ceramiki guzowej, malowanej, inkrustowanej, naczynia zoomorficzne, ornitomorficzne, patery na pustych nóżkach, zabawki oraz obiekty odlane z brązu: biżuterię, naczynia, przybory i narzędzia. Wśród zabytków brązowych na uwagę zasługują przedmioty odkryte jeszcze w XIX wieku w okolicach Chojnic, m.in. naszyjnik kołnierzowaty ze skarbu z Rytla,  czy naramiennik i bransoleta z Chojniczek.

20.oo
Kuratorskie oprowadzanie po wystawie Z przeszłości Chojnic. Od średniowiecza do czasów II Rzeczypospolitej zapewni Marcin Synak, zwracając uwagę na najstarsze i najcenniejsze zabytki działu historycznego, wśród nich, m.in.:  skarb monet krzyżackich, militaria, obiekty obrazujące dzieje chojnickiego samorządu, rzemiosła, organizacji społecznych, w tym puchary brackie, czy XVIII-wieczny plan miasta z panoramą Chojnic. Zwiedzanie z autorem wystawy jest zawsze okazją do poznania mniej znanych  szczegółów, tajemnic  i ciekawostek o prezentowanych zabytkach.

21.oo
Do artystycznej wędrówki po stylach i konwencjach współczesnej sztuki polskiej  – miłośników, jak również przeciwników tej sztuki oraz osoby, które chciałyby tę niełatwą  sztukę bardziej poznać,  zaprasza do Baszty Kurza Stopa –  Barbara Zagórska. Razem spróbujemy zrozumieć współczesnych artystów polskich, a nawet polubić ich twórczość.

22.oo
Po zmierzchu wiele wrażeń estetycznych dostarczy nam Chojnickie Studio Rapsodyczne, które w nocnym plenerze przed Bramą  Człuchowską zaprezentuje spektakl teatralny pt. Dziecko dla początkujących. Zobaczymy z pewnością koncertowo grany spektakl, który uzyskał  I nagrodę na Konfrontacjach Teatralnych - Kępice 2010, kwalifikację na Widowisko 2010 i II nagrodę na 3.OFTS w Akademii Teatralnej w Warszawie w 2013 r.

17 maja 2014 chojniccy muzealnicy są do Państwa dyspozycji  do godz. 23.oo
Wstęp bezpłatny