MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Wystawa w Sworach
(11kB)

 


 

(11kB)(11kB)
Wydawnictwa
(11kB)

monograficzny album prezentujący niepowtarzalną twórczość jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów ludowych Kaszub - Józefa Chełmowskiego z Jaglii k. Brus
/powiat Chojnice/. 


Obradom XIII Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego organizowanej w dniach
12-13 maja 2016 roku
w Chojnicach - Charzykowach
towarzyszyła wystawa:

 

(11kB)

Nowa lekcja muzealna pt. Bazylika mniejsza w Chojnicach. Postacie – skarby –wydarzenia

Strona główna » Nowa lekcja muzealna pt. Bazylika mniejsza w Chojnicach. Postacie – skarby –wydarzenia

Aktualna wystawa w Bramie Człuchowskiej pt. Signum św. Jana Chrzciciela. W 25 rocznicę ustanowienia Bazyliki Mniejszej w Chojnicach, odkrywa piękne karty historii gotyckiej świątyni  wpisanej w dzieje naszego miasta. Narracja wystawy opowiada m.in. o zachowanych najstarszych zabytkach złotniczych parafii, pamiętających czasy krzyżackie, o słynnym malarzu gdańskim – Hermanie Hanie, którego obrazy Pokłonu pasterzy zapisały go na stałe do historii sztuki Pomorza, a który pod koniec życia związał swe rodzinne losy z Chojnicami. Można też na wystawie zobaczyć projekty rekonstrukcji gotyckiego sklepienia zniszczonego pożarami miasta w XIX w., czy także pamiątki związane z chórem parafialnym i jego cenionym maestro – Franciszkiem Gierszewskim, zaprzyjaźnionym z samym Feliksem Nowowiejskim, koncertującym osobiście dwukrotnie w chojnickiej świątyni.

Treści wystawy w formie atrakcyjnej– zwłaszcza dla dzieci i młodzieży –  lekcji muzealnej pt. Bazylika mniejsza w Chojnicach. Postacie – skarby –wydarzenia, w ciekawy sposób przybliża autor wystawy. Udział w lekcji muzealnej  na wystawie – na najwyższym piętrze Bramy Człuchowskiej –można rezerwować do końca  maja br. w sekretariacie muzeum.