MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Wydawnictwa
(11kB)

Katalog wystawy pt. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce, prezentuje jej treści, zachęcając do zapoznania się z ciekawą, nietypową koncepcją jej scenariusza. Przygotowany i wydany wspólnie przez Muzeum H – E w Chojnicach i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie...

Odeszła wybitna hafciarka – Melania Teszka

Strona główna » Odeszła wybitna hafciarka – Melania Teszka

Dnia 3.01.2022 pożegnaliśmy podczas liturgii pogrzebu cenioną chojnicką hafciarkę Melanię Teszkę (1931 – 2021), która od wielu lat współpracowała z muzeum w Chojnicach i była częstym gościem wydarzeń muzealnych. Brała udział w wielu konkursach współczesnej sztuki ludowej organizowanych na przestrzeni lat przez chojnickie muzeum, jak i prezentacjach haftu kaszubskiego w wielu muzeach Pomorza. Hafty, które wyszły spod Jej ręki, do dziś odznaczają się wysokim poziomem artystycznym, perfekcją wykonania, różnorodnością i harmonią dobranych motywów i barw. Z wdzięcznością pamiętamy, że w 2009 r. pani Melania ofiarowała do kolekcji muzeum w Chojnicach cenny dar w postaci siedmiu obrusów i czepca, wykonanych własnoręcznie w l. 80. XX w., nagradzanych najwyższymi lokatami w konkursach organizowanych w tych latach w muzeum, wzbogacając jeden z najlepszych zbiorów haftu kaszubskiego na Pomorzu.  Haftowane obrusy z szarego, jasnobeżowego i szarego płótna, ozdobione są wielobarwnym, białym i złotym haftem kaszubskim szkoły żukowskiej, puckiej oraz wzorem czepcowym. Czepiec wykonany z czarnego aksamitu wyszyty jest precyzyjnym, złotym haftem z motywem palmety. Zawsze będziemy pamiętać o Jej życzliwości i niezwykłym do końca uczestnictwie w sprawach kultury oraz wielkim  zaangażowaniu w służbie innym.