MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Wydawnictwa
(11kB)

Katalog wystawy pt. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce, prezentuje jej treści, zachęcając do zapoznania się z ciekawą, nietypową koncepcją jej scenariusza. Przygotowany i wydany wspólnie przez Muzeum H – E w Chojnicach i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie...

Pamiątka biegu myśliwskiego, 3 XI 1934 r. MCh/AM-659

Kolekcje » Kolekcja historyczna » Pamiątka biegu myśliwskiego, 3 XI 1934 r. MCh/AM-659


W polskiej tradycji dla myśliwych i entuzjastów sportów hippicznych niezwykle ważny jest dzień 3 listopada upamiętniający postać św. Huberta. Do praktykowanych dawniej form obchodów tego święta należały tzw. polowania hubertowskie i biegi myśliwskie, rzadziej konne polowania par force. W dwudziestoleciu międzywojennym ich organizatorami byli głównie ziemianie i kadra oficerska  jednostek wojskowych. Na zwycięzcę biegu czekały cenne nagrody i splendor dobrego jeźdźca. Pozostałych uczestników obdarowywano drobniejszymi pamiątkami. Taki charakter posiada podkowa wręczona jeźdźcom podczas biegu 3 listopada 1934 r., którego gospodarzami byli żołnierze ze stacjonującego w Ostrowi Mazowieckiej 18 Pułku Artylerii Lekkiej. W tym samym roku podobną formę przybrały obchody św. Huberta w Chojnicach. Organizatorami biegu byli - dowództwo I Batalionu Strzelców i dr Jan Paweł Łukowicz, natomiast w terenie jeźdźców prowadził rtm. Włodzimierz Kliński z 17 Pułku Ułanów.