MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Wystawa w Sworach
(11kB)

 


 

(11kB)(11kB)
Wydawnictwa
(11kB)

monograficzny album prezentujący niepowtarzalną twórczość jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów ludowych Kaszub - Józefa Chełmowskiego z Jaglii k. Brus
/powiat Chojnice/. 


Obradom XIII Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego organizowanej w dniach
12-13 maja 2016 roku
w Chojnicach - Charzykowach
towarzyszyła wystawa:

 

(11kB)

Pastele i rysunki. MAT - Maciej Aleksander Trzciński

Archiwum » Pastele i rysunki. MAT - Maciej Aleksander Trzciński

Prezentacja twórczości plastycznej Macieja A. Trzcińskiego – znanego archeologa, lecz nieznanego szerzej autora pasteli i rysunków, jest pierwszą ekspozycją Jego prac  plastycznych, udostępnioną w przestrzeni publicznej.  Stanowi prawdziwe odkrycie skali Jego artystycznego talentu. Znaczącym walorem wystawy jest pokazanie szerokiej reprezentacji możliwości plastycznych Autora – w przeważającej formie małoformatowych prac, wykonanych w technice rysunku, lawowanego tuszu, suchego pastelu i w technice mieszanej. Na wystawie wyeksponowano zespół aż 250 prac, w kilku wyróżniających się cyklach tematycznych. Niezwykle oryginalne i subtelne rysunki i pastele odzwierciedlają charakterystyczną, wyjątkową osobowość ich Twórcy. Jako absolwent Wydziału Filozoficzno – Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego w początku lat 60., swą aktywność zawodową – wydawałoby się bez reszty – poświęcił archeologii, wiążąc się najpierw z Katedrą Archeologii, a potem Instytutem Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego. Ma na swym koncie udział w wielu projektach wykopaliskowych na terenie Pomorza, w szczególności uczestniczył w badaniach archeologicznych w Chojnicach i południowym krańcu Pomorza, m.in. w Odrach, Raciążu, Gockowicach, Ostrowitem, Tucholi. Od 45 lat związany jest ze Stacją Archeologiczną Uniwersytetu Łódzkiego w Białych Błotach, mieszczącą terenową bazę Uniwersytetu, z pracownią konserwacji i rekonstrukcji zabytków archeologicznych. Tam właśnie w zaciszu lasów niejako obok archeologii, z czasem odezwała się i rozwinęła  pasja artystyczna Macieja Trzcińskiego, która zaowocowała pokazem ekspozycyjnym w muzealnej Galerii w baszcie Kurza Stopa. Wydaje się, że odkrywcza osobowość towarzysząca pracy archeologa, który z  wykopanych z ziemi fragmentów scala i odnajduje na nowo formy zabytków przeszłości, przydaje się także  w odnajdywaniu indywidualnego wyrazu artystycznego w samodzielnej twórczości artystycznej. Tym co wyróżnia indywidualność M. Trzcińskiego - Twórcy, to zdecydowane bogactwo wariantowych form rysunkowych i graficznych w obrębie tworzonych tematycznych cykli, interesujące eksperymenty z kreską, szkicowość i odważna deformacja,  operowanie z dużą wrażliwością kolorem oraz  ekspresja w różnicowaniu formy, zapowiadająca niezwykły potencjał wyobraźni, czasami zdradzający cechy wspólne z prostotą i bezpośredniością kreatywnej, dziecięcej wyobraźni. 

 

Wystawa prezentowana będzie w Galerii Muzeum do 26 kwietnia 2019 r. Autorem aranżacji ekspozycyjnej jest Adam Piechowski.

 

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

8 III 2019 r. - wernisaż wystawy - godz. 13.00, baszta KURZA STOPA

14 III 2019 r. - oprowadzanie kuratorskie po wystawie - godz. 15.30, baszta KURZA STOPA