MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Wystawa w Sworach
(11kB)

 


 

(11kB)(11kB)
Wydawnictwa
(11kB)

monograficzny album prezentujący niepowtarzalną twórczość jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów ludowych Kaszub - Józefa Chełmowskiego z Jaglii k. Brus
/powiat Chojnice/. 


Obradom XIII Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego organizowanej w dniach
12-13 maja 2016 roku
w Chojnicach - Charzykowach
towarzyszyła wystawa:

 

(11kB)

Ponownie o skarbie z Charzyków

Strona główna » Ponownie o skarbie z Charzyków

Cenny skarb przedmiotów brązowych odkryty w Charzykowach, który w maju 2015 roku został przekazany do zbiorów chojnickiego muzeum, nadal zadziwia i wzbudza zainteresowanie naukowców różnych dziedzin. Po wykonaniu analizy metalograficznej, dendrologicznej i palinologicznej przyszła kolej na badania ... muzykologiczne.

20 listopada 2017 roku w  chojnickim muzeum gościła  pani profesor Anna Gruszczyńska-Ziółkowska z Instytutu Muzykologii, Uniwersytetu Warszawskiego. Pani Profesor jest Kierownikiem Grantu "Archeologiczne instrumenty muzyczne w polskich zbiorach muzealnych", w ramach którego dokonała nagrania elementów garnituru końskiego – czterech brzękadeł, czyli wieloczęściowych zawieszek służących zarówno do ozdoby uprzęży, jak i do uzyskiwania dźwięku w trakcie poruszania się koni. Po opracowaniu nagrania, dźwięków zabytkowych (liczących prawie 3000 lat) brzękadeł będzie można posłuchać na wystawie Non multa, sed multum w Bramie Człuchowskiej, gdzie prezentowany jest łużycki skarb z Charzyków.