MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Wystawa w Sworach
(11kB)

 


 

(11kB)(11kB)
Wydawnictwa
(11kB)

monograficzny album prezentujący niepowtarzalną twórczość jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów ludowych Kaszub - Józefa Chełmowskiego z Jaglii k. Brus
/powiat Chojnice/. 


Obradom XIII Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego organizowanej w dniach
12-13 maja 2016 roku
w Chojnicach - Charzykowach
towarzyszyła wystawa:

 

(11kB)

Rowerem przez Afrykę. Wyprawa Kazimierza Nowaka 1931-1936

Archiwum » Rowerem przez Afrykę. Wyprawa Kazimierza Nowaka 1931-1936

Kazimierz Nowak (ur. 11 stycznia 1897 r. w Stryju, zm. 13 października 1937 r. w Poznaniu) – podróżnik, korespondent i fotograf, uważany za pioniera polskiego reportażu. W latach 1931-1936, rowerem, pieszo, czółnem, pociągiem, konno i na grzbiecie wielbłąda, przemierzył afrykański kontynent z północy na południe i z powrotem, łącznie pokonując prawie 40 tys. km! Swoją wyprawę przez Czarny Ląd rozpoczął 4 (lub 26) listopada 1931 r. w Trypolisie, a 30 kwietnia 1934 r. dotarł na Przylądek Igielny; wyprawę zakończył w listopadzie 1936 roku w Algierze. Relacje i fotografie z podróży publikował m.in. w Kurierze Poznańskim, Światowidzie, Przewodniku Katolickim. Jego doskonałe reportaże i obrazy Afryki są nie tylko bezcennym dokumentem etnograficznym, ale również świadectwem hartu ducha, wrażliwości i niebywałej odwagi w zmaganiach z bezlitosną afrykańską przyrodą. 

 

Na wystawie zaprezentowanych zostało kilkadziesiąt fotografii wykonanych przez Kazimierza Nowaka podczas wyprawy. Aranżacji dopełnia zbiór afrykańskiej broni, ozdób i przedmiotów codziennego użytku. Wystawę fotografii przygotowano w Muzeum Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, a kolekcja zabytków afrykańskich pochodzi ze zbiorów Muzeum Misyjno-Etnograficznego Księży Werbistów w Pieniężnie.