MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Wystawa w Sworach
(11kB)

 


 

(11kB)(11kB)
Wydawnictwa
(11kB)

monograficzny album prezentujący niepowtarzalną twórczość jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów ludowych Kaszub - Józefa Chełmowskiego z Jaglii k. Brus
/powiat Chojnice/. 


Obradom XIII Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego organizowanej w dniach
12-13 maja 2016 roku
w Chojnicach - Charzykowach
towarzyszyła wystawa:

 

(11kB)

Sesja popularno-naukowa poświęcona pamięci prof. Józefa Kostrzewskiego (1885-1969)

Strona główna » Sesja popularno-naukowa poświęcona pamięci prof. Józefa Kostrzewskiego (1885-1969)

24 października 2019 r. w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku odbyła się sesja popularno-naukowa poświęcona pamięci prof. Józefa Kostrzewskiego (1885-1969),  współorganizowana przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, Instytut Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego, Pracownię Archeologiczną Renaty Wiloch-Kozłowskiej w Gdańsku, Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim, Muzeum w Lęborku oraz Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach. W ramach sesji wystąpili znakomici prelegenci, jak:  dr Andrzej Prinke (Muzeum Archeologiczne w Poznaniu), Danuta Król, dr Piotr Fudziński (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku), dr Anna Strobin (Uniwersytet Gdański) i  prof. dr hab. Mariusz Ziółkowski (Uniwersytet Warszawski). Na podstawie zaprezentowanych referatów wyłonił się prof. Józef Kostrzewski nie tylko jako wybitny archeolog i ponadczasowy badacz pradziejów Pomorza Wschodniego i innych regionów Polski. Dr Andrzej Prinke z wielką pasją przedstawił zupełnie nieznane fakty z bogatej biografii profesora, ukazując Józefa Kostrzewskiego jako wielkiego patriotę angażującego się w działalność niepodległościową w czasie zaborów, konspiracyjną w latach okupacji i komunizmu oraz katolika. Na spotkaniu nie zabrakło studentów Józefa Kostrzewskiego, którzy wspominali go nie tylko jako wielkiego naukowca, ale również świetnego pedagoga i przyjaciela, na którego można było liczyć w trudnych, życiowych sytuacjach.                            

Jeszcze w tym roku planowane jest wydanie publikacji pt. Żywot długi, pracowity i spełniony. Profesor Józef Kostrzewski (1885-1969) – prehistoryk, patriota, europejczyk, której autorami są poznańscy archeolodzy - dr Jarmila Kaczmarek i dr Andrzej Prinke.