
Muzeum Historyczno – Etnograficzne im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum wydało okolicznościową, ilustrowaną publikację pt. Twarze Niepodległości ziemi chojnickiej.
ZABYTEK MIESIĄCA
kwiecień
Męka Pańska
Ta nietypowa „rzeźba”, wykonana przez nieznanego twórcę ludowego, należy do najstarszych zbiorów Muzeum, pochodzących jeszcze z przedwojennej kolekcji Juliana Rydzkowskiego. Szklana buteleczka iniekcyjna, zamknięta gumowo-aluminiowym kapslem, z umieszczonym wewnątrz zbiorem przedmiotów o tematyce pasyjnej, sporządzonym z rzeźbionych elementów drewnianych połączonych ze sobą za pomocą kleju.
Czy genius loci Kaszub sprzyja artystom? Czy i jaki udział może mieć natura i tradycja w procesie tworzenia? Jak daleko i w jak różnych kierunkach mogą iść artyści, których twórczość wywodzi się z tych samych korzeni? W końcu – czy sztuka ludowa i ta pochodząca od profesjonalnego artysty, związanego z Akademią Sztuk Pięknych, mogą być przez nas podobnie odbierane i równie silnie na nas oddziaływać?
6 sierpnia 1932 r. - Otwarcie Muzeum Regionalnego w Chojnicach ze stałą ekspozycją w domu W.J. Schreibera na rogu Rynku i ul. Gdańskiej (dziś T. Kościuszki) pod patronatem Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego i kierownictwem Juliana Rydzkowskiego.
1939 – 1945 – Podczas wojny zbiory muzealne w większości uległy zniszczeniu.
1960 r. – Reaktywowanie Muzeum Regionalnego z siedzibą w ratuszu pod opieką Miejskiej Rady Narodowej.
maj 1962 r. – Stałą siedzibą muzeum została przystosowana do funkcji muzealnej Brama Człuchowska na murach miejskich...