MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Wydawnictwa
(11kB)

Katalog wystawy pt. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce, prezentuje jej treści, zachęcając do zapoznania się z ciekawą, nietypową koncepcją jej scenariusza. Przygotowany i wydany wspólnie przez Muzeum H – E w Chojnicach i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie...

Święta z dziadkiem do orzechów

Archiwum » Święta z dziadkiem do orzechów

Muzealna wystawa „Święta z dziadkiem do orzechów” odwołuje się do pięknej wigilijnej opowieści E.T.A. Hoffmana, która ożywiła historię dziadka do orzechów, by odtąd zagościł w szczególny sposób we wszystkich domach podczas Świąt Bożego Narodzenia, radując zarówno dzieci, jak i dorosłych. Z czasem obudził wyobraźnię i stał się wspaniałą inspiracją dla rzemieślników, rzeźbiarzy, ale także twórców muzyki, baletu, filmu, baśni czytanych dzieciom, jak również autorów muzealnych wystaw…., będąc czymś więcej niż zwyczajnym „dziadkiem” do łupania orzechów. Z okazji tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia znakomitą kolekcję – liczącą blisko 400 eksponatów - zobaczyć można na wystawie przygotowanej przez Muzeum w Chojnicach w baszcie Kurza Stopa. Kolekcja pochodzi z gromadzonych przez wiele lat zbiorów dziadków do orzechów panów - Witolda Tchórzewskiego i Jana Łomnickiego. Wystawa w Muzeum dedykowana jest przez jej autorów i cały zespół chojnickich muzealników wszystkim mieszkańcom Chojnic i regionu, a zwłaszcza Dzieciom i ich Rodzinom.

 

Autorzy wystawy: Anna Depka Prądzyńska, Lidia Białkowska, Sabina Stawska
Aranżacja plastyczna wystawy: Adam Piechowski

 

Baszta KURZA STOPA, ul. Podmurna 3

Wystawa czynna: 13 grudnia 2013 - 28 lutego 2014