MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Wydawnictwa
(11kB)

Katalog wystawy pt. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce, prezentuje jej treści, zachęcając do zapoznania się z ciekawą, nietypową koncepcją jej scenariusza. Przygotowany i wydany wspólnie przez Muzeum H – E w Chojnicach i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie...

Tematyczne zajęcia warsztatowe w Muzeum

Strona główna » Tematyczne zajęcia warsztatowe w Muzeum

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Aby jeszcze bardziej poczuć ten wyjątkowy czas Muzeum zaprasza do udziału w tematycznych zajęciach warsztatowych, zarówno dzieci i młodzież, zorganizowane grupy, jak i indywidualnych uczestników. Najmłodszym dzieciom proponujemy wykonanie kartki świątecznej z aniołem. Na starszych uczestników i młodzież czeka próba artystyczna w technice malarstwa na szkle – z motywem szopki bożonarodzeniowej. Wykonane podczas warsztatów ozdoby mogą stanowić wspaniałą dekorację świąteczną naszych domów.
Do wyboru mamy również spotkanie muzealne pt. Tradycje Świąt Bożego Narodzenia, podczas którego poprzez prezentację multimedialną poznamy dawne, staropolskie zwyczaje świąteczne, związane z narodzeniem Dzieciątka Jezus. Zobaczymy również jak wyglądały charakterystyczne dla naszego regionu, kaszubskie obrzędy bożonarodzeniowe. Niektóre z nich przetrwały do dnia dzisiejszego.

Zajęcia odbywają się w baszcie Kurza Stopa. Mamy jeszcze wolne terminy i zapisy ciągle trwają. Koszt zajęć to 7 zł za warsztaty , a 5 zł za spotkanie muzealne od uczestnika. Zajęcia trwają około 45 min. Godziny ustalamy indywidualnie. Maksymalna ilość osób w grupie to 25 osób. Dodatkowe informacje oraz zapisy pod numerem telefonu : 52 397 43 92.