MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Wydawnictwa
(11kB)

Katalog wystawy pt. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce, prezentuje jej treści, zachęcając do zapoznania się z ciekawą, nietypową koncepcją jej scenariusza. Przygotowany i wydany wspólnie przez Muzeum H – E w Chojnicach i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie...

Twórcza Wielkanoc

Archiwum » Twórcza Wielkanoc

Jajko jest pierwszym i najważniejszym świątecznym pokarmem wielkanocnym. Zdobienie jaj, symbolu życia, w tradycji chrześcijańskiej znane było już od czasów staropolskich. Zwyczaj ten przetrwał do współczesności, aby stoły wielkanocne przyciągały wzrok nie tylko wyśmienitymi potrawami, ale i pięknymi ozdobami. Podczas warsztatów wielkanocnych młodsze i starsze dzieci same wykonają taką tradycyjną ozdobę. Dla ,,małych muzealników" do lat 10 proponujemy malowanie styropianowych jaj farbami. Natomiast ,,starsi muzealnicy" zajmą się tworzeniem pisanek techniką batikową. Zajęcia odbywają się w Bramie Człuchowskiej od 28 do 31 marca oraz od 4 do 7 kwietnia b.r. w godzinach 9.00 i 11.00. Malowanie jajek trwa około 45 minut, „pisanie” techniką batikową 1,5 godziny. Grupa powinna liczyć maksymalnie 25 osób. Koszt udziału w zajęciach to 6 zł od osoby. Dodatkowe informacje o warsztatach oraz zapisy na zajęcia można uzyskać pod numerem telefonu 52-397-43-92.