MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Wystawa w Sworach
(11kB)

 


 

(11kB)(11kB)
Wydawnictwa
(11kB)

monograficzny album prezentujący niepowtarzalną twórczość jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów ludowych Kaszub - Józefa Chełmowskiego z Jaglii k. Brus
/powiat Chojnice/. 


Obradom XIII Konferencji Polskiego Muzealnictwa Morskiego i Rzecznego organizowanej w dniach
12-13 maja 2016 roku
w Chojnicach - Charzykowach
towarzyszyła wystawa:

 

(11kB)

Twórczość hafciarki Elżbiety Chrapkowskiej-Pociej

Strona główna » Twórczość hafciarki Elżbiety Chrapkowskiej-Pociej

Muzeum Historyczno-Etnograficzne im. J. Rydzkowskiego w Chojnicach serdecznie zaprasza na indywidualną wystawę twórczości chojnickiej hafciarki Elżbiety Chrapkowskiej-Pociej.

 

Ekspozycja dostępna jest od grudnia 2021 r. do 20 kwietnia 2022 r. w Baszcie Kurza Stopa.

 

Elżbieta Chrapkowska-Pociej - urodzona 28 listopada 1941 roku w Kościerzynie, chojnicka hafciarka – twórczyni ludowa.

 

Działalność twórczą rozpoczęła w 1970 r. jako uczestniczka koła hafciarskiego prowadzonego przez Annę Kantrzonkową przy zakładzie pracy PSS „Społem” w Chojnicach. Jednak – dzięki sąsiadce i mamie - haft był jej bliski już wcześniej. 

 

Do głównych obszarów jej twórczości należy haft kaszubski na płótnie oraz haft szychem – na kaszubskich czepcach i serdakach, a także sztandarach, które wykonywała dla szkół i różnych organizacji. 

 

Od 1970 roku otrzymuje stypendium twórcze, jest wielokrotną uczestniczką kiermaszów twórczości ludowej i laureatką konkursów hafciarskich. Za swoją działalność została  nagrodzona odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” (1980 r.), a w 2019 r. przyznawaną przez Burmistrza Miasta Chojnice „Statuetką Dokonań Roku” w kategorii „Osobowość”.

 

Prace hafciarki znajdują się w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Historyczno-Etnograficznym im. J. Rydzkowskiego w Chojnicach oraz w Historycznym Muzeum/Parku Polskich Kaszubów w kanadyjskim Wilnie, w stanie Ontario, a także w rękach prywatnych zarówno w kraju, jak i za granicą. Na wystawie prezentujemy niewielki fragment jej wspaniałej twórczości.