MUZEUM HISTORYCZNO-ETNOGRAFICZNE im.JULIANA RYDZKOWSKIEGO
W CHOJNICACH
Spotkania muzealne
(11kB)

Kaszubska regionalna sztuka ludowa jest jednym z priorytetów działalności muzeum. Opiera się ona na stałych kontaktach z twórcami ludowymi, wzajemnej wymianie informacji o rozwoju twórczości, udziałach w wystawach, konkursach, publikacjach. Przykładem takich muzealnych spotkań były odwiedziny u Józefa Chełmowskiego w Brusach –Jagliach.

Józef Chełmowski zmarł
6 lipca 2013 r.
Odszedł wielki twórca kaszubski, który swoją twórczością obudził bogactwo duchowe kultury ludowej Kaszub.

Wydawnictwa
(11kB)

Katalog wystawy pt. Ostoja Lniscy. Pomiędzy akademią a sztuką ludową. Rodzinny dwugłos o sztuce, prezentuje jej treści, zachęcając do zapoznania się z ciekawą, nietypową koncepcją jej scenariusza. Przygotowany i wydany wspólnie przez Muzeum H – E w Chojnicach i Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie...

Złoty pierścień z ametystem

Kolekcje » Kolekcja archeologiczna » Złoty pierścień z ametystem

faza C1 okresu rzymskiego,
wymiary: wys. 2,7 cm, Ø 2,4 cm;
nr inw. 160

Został znaleziony w 1997 roku w trakcie badań archeologicznych na osadzie kultury wielbarskiej w Leśnie (usytuowanej na zachodnim brzegu jeziora Leśno Dolne), pod podłogą odkrytej budowli słupowej.
Złoty pierścień z ametystowym oczkiem jest bogato zdobiony na obrączce i oprawie kamienia techniką granulacji, charakterystyczną dla złotnictwa kultury wielbarskiej. Występujące na pierścieniu motywy ornamentacyjne nawiązują do sposobu zdobienia klamerek esowatych i wisiorków gruszkowatych znanych z grobu książęcego z Leśna.
Pierścień nie posiada analogii na terenie ziem polskich ani europejskiego barbaricum.